• Programy, projekty

• Programy sportowe “Mały Mistrz” i “Umiem pływać”

“Mały Mistrz”

W naszej szkole od września 2014 roku realizowany jest program sportowy dla uczniów klas I-III o nazwie Mały Mistrz, którego ideą jest propagowanie aktywnej postawy. Obecnie obejmuje on wszystkich uczniów klasy I-III. Osobą odpowiedzialną za realizację programu w naszej szkole jest nauczyciel wychowania fizycznego mgr Agnieszka Banaszak-Ożóg.

Projekt "Mały Mistrz" jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Formuła "Małego Mistrza" opiera się na sześciu zasadniczych blokach sportowych z możliwością poszerzania o pokrewne dziedziny. W każdym bloku uczeń ma szansę opanowania określonych umiejętności i wiadomości, za które nagradzany jest odpowiednią odznaką.

Bloki te to: Rowerzysta-Turysta, Gimnastyk-Tancerz, Saneczkarz-Narciarz-Łyżwiarz, Piłkarz,Lekkoatleta, Pływak-Wodniak.

Poszczególne bloki (dziedziny sportowe) realizowane są w układzie czasowym zgodnym z rokiem szkolnym i dostosowane między innymi do warunków atmosferycznych. Zajęcia z zaproponowanych sprawności mogą być prowadzone przez nauczyciela w ciągu trzech lat nauki w klasach I – III, z tym, że z każdym rokiem zwiększają się wymagania, którym powinno sprostać dziecko. Nauczyciel może w kolejnych latach zmieniać (rozszerzać) niektóre sprawności i tak np. w I klasie – w ramach sprawności Piłkarz – realizować zajęcia z piłki nożnej, a w kolejnych latach wdrażać treningi, np. z koszykówki czy z siatkówki.

Uczniowie po opanowaniu kolejnych sprawności i umiejętności ruchowych otrzymują odznakę, którą wklejają do specjalnej legitymacji. Zdobywca kompletu sprawności otrzymujetytuł Małego Mistrza.

Główne cele programu “Mały Mistrz” to:

1. poprawa stanu zdrowia i sprawności fizycznej uczniów klas I-III;
            2. promowanie nowych, atrakcyjnych form zajęć ruchowych zgodnych z nową podstawą programową;
            3. monitorowanie stanu zdrowia, rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej uczniów klas I-III;
            4. określenie preferencji w wyborze aktywności fizycznej uczniów;
            5. zachęcenie uczniów do nowych form aktywności fizycznej.

“Umiem pływać”

Uczniowie klasy II co roku biorą udział w programie ,,Umiem pływać”, który upowszechnia naukę pływania. Jest to 10 wyjazdów na basen trwających po 2 jednostki lekcyjne. Dzięki temu wiele naszych dzieci może pochwalić się już umiejętnościami w tym zakresie.

Zajęcia sportowe realizowane w ramach programu powszechnej nauki pływania to przede wszystkim nauka podstawowych umiejętności pływania, jak też możliwość rozwijania i podnoszenie sprawności fizycznej. Uczestnictwo w programie wpływa także na zachęcenie do systematycznego uprawiania sportu oraz prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia. Należy podkreślić, że dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach prowadzonych na basenie, bez względu na poziom umiejętności i sprawności fizycznej.

Główne cele programu “Umiem Pływać” to:

1. upowszechnianie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży,
            2. nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania,
            3. profilaktyka przeciwdziałania i korygowanie wad postawy,
            4. zapobieganie zjawiskom patologii społecznych, poprzez skierowaną do uczniów ofertę uczestnictwa w dodatkowych  zajęciach sportowych,
            5. efektywne wykorzystanie infrastruktury sportowej (pływalnie),
            6. wyrównywanie szans w dostępie do infrastruktury sportowej poprzez objęcie programem w szczególności uczniów, zamieszkałych w miejscowościach, w których nie ma pływalni,
            7. edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów.

Program “Mały Mistrz” i “Umiem pływać” wzajemnie się uzupełniają i wpływają na prawidłowy rozwój dzieci z naszej szkoły.