• Aktualności

            • DZIEŃ DZIECKA

            • jMiędzynarodowy Dzień Dziecka (MDD) – dzień ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945) i obchodzony od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ; w Polsce MDD obchodzony jest 1 czerwca.

               

              W Polsce

              W Polsce i innych byłych państwach socjalistycznych Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Od 1952 stało się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od 1994 tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.

              Z okazji Dnia Dziecka w szkołach często obchodzony jest dzień sportu; np. poprzez organizowanie rozgrywek międzyklasowych.

              Przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka. Tego dnia po mszach w kościołach dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie, a następnie na przygotowane wycieczki i zabawy, w czasie których rozdawano słodycze, zakupione ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych.

              informacje do tego artukułu zostały zaczerpnięte ze strony Wikipedii

               

              Z okzaji WASZEGO święta mamy dla WAS niespodziankę- specjalnie życzenia na szkolnym FACEBOOKU :)

               

               

               

            • Harmonogram KONSULTACJI kl. 4-8

            • Harmonogram konsultacji od 25 maja do 7 czerwca

              klasa VIII poniedziałek

              9- 11 - język angielski -Pani Katarzyna Skibiszewska

              9- 11 język polski -Pani Magdalena Lisowska

              11- 13 matematyka -Pani Gabriela Kordy


              Harmonogram konsultacji  od 1 czerwca do 7 czerwca

              Klasa VIII

              poniedziałek

              9- 11 - język angielski - Pani Katarzyna Skibiszewska

              9- 11 język polski - Pani Magdalena Lisowska

              11- 13 matematyka- Pani Gabriela Kordy

              13-15 chemia- Pani Monika Maziarz

              Klasy IV - VII

              poniedziałek

              9-11 język angielski - Pani Katarzyna Skibiszewska

              11- 13 matematyka - Pani Gabriela Kordy

              11:30 - 13:30 język polski - Pani Magdalena Lisowska

              wtorek

              14- 15:30 plastyka/ wychowanie fizyczne -Pani Agnieszka Banaszak- Ożóg

              środa

              12:30- 14: 30 historia - Pani Barbara Sasak

              12:30- 14: 30 matematyka- Pani Marta Marków

              12:30- 14: 30 geografia/ język niemiecki - Pani Agnieszka Bronowicka

              czwartek

              14-16 biologia - Pani Justyna Żygadło


              Uwaga! Harmonogram będzie obowiązywał na dalsze tygodnie, jeśli zostanie opublikowane kolejne rozporządzenie wydłużające okres zawieszenia zajęć w szkole.Harmonogram został opracowany w oparciu o informacje uzyskane od rodziców uczniów oraz innych osób. Może ulec zmianie, jeśli się okaże, że potrzeby są inne.

            • Dzień Matki 26 maja

            • Dzień Matki – święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich matek.

              Historia

              Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.

              Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

              Inaczej historia tego święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Annie Marie Jarvis, córce Ann Jarvis, w 1905 roku udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

              Data obchodów Dnia Matki zależy od kraju, w którym jest świętowany. 

              Dzień Matki w Polsce

              W Polsce przedwojennej obchodzono Dzień Matki (wydaje się, że nie było ustalonej corocznej daty, np. niedziela 13 maja 1934 roku, niedziela 7 maja 1939 roku), przy czym ich organizacją zajmował się PCK.

              Dzień Matki (Muttertag) był obchodzony jako ważne święto w Generalnym Gubernatorstwie podczas okupacji niemieckiej (dzień ten był świętem w całej III Rzeszy).

              Obecnie w Polsce święto to przypada na 26 maja. W tym dniu matki są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci, rzadziej inne osoby. Święto to ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie.

              Informacje zostały zaczerpnięte z Wikipedii,a prace plastyczne są autorstwa : portrety mam - uczniowie kl. I i II; serce dla mamy - uczniów kl. VI naszej szkoły.

            • KONSULTACJE dla uczniów kl.4-8

            • Zasady organizacji konsultacji od 25 maja do 7 czerwca

              na terenie Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Węgrach, ustalone na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 maja 2020 r. oraz wytycznych MEN, GIS. MZ.

              1. Szkoła umożliwia korzystanie z konsultacji dla uczniów klas ósmych od 25 maja do 7 czerwca, a dla pozostałych uczniów od 1 czerwca do 7 czerwca. Konsultacje są nieobowiązkowe. Szkoła poda Harmonogram konsultacji po uprzednim rozpoznaniu, ilu uczniów będzie z nich korzystać. Rodziców i uczniów o ich terminie powiadomi się przez e-dziennik.

              2. Dodatkowym warunkiem udziału w konsultacjach jest złożenie Oświadczenia- Załącznik nr 1 do procedury bezpieczeństwa dla uczniów przychodzących na konsultacje.

              3. Uczniowie, przychodzący na konsultacje muszą być całkowicie zdrowi. Uczniom przy każdorazowym wejściu do szkoły będzie mierzona temperatura.

              4. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczka jedno- lub wielorazowa, materiałem). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje jedynie na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal, w których odbywają się konsultacje, po zajęciu miejsc przez uczniów.

              5. Uczniów przychodzących na konsultacje do szkoły w wyznaczonych godzinach wpuszcza się pojedynczo, po uprzedniej dezynfekcji rąk i kieruje się do wyznaczonej, odpowiednio oznakowanej sali. W sali czeka na uczniów nauczyciel.

              6. W związku z obowiązkiem przestrzegania procedur bezpieczeństwa i wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia oraz Ministra Edukacji Narodowej w sali, w której odbywają się konsultacje może przebywać do 10 uczniów (uwzględniając wielkość i wyposażenie przeznaczonych do konsultacji sal).

              7. Każdy uczeń siedzi przy osobnym stoliku, a odległość między stolikami wynosi 1,5 m. Uczniowie nie mogą podchodzić do siebie ani do nauczyciela. Odległość między uczniem a nauczycielem wynosi 1,5 m.

              8. Uczeń przynosi własne przybory, książki i zeszyty, które w czasie konsultacji mogą znajdować się na stoliku szkolnym. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

              9. Po skończonych konsultacjach uczniowie pojedynczo opuszczają salę lekcyjną i kierują się do wyjścia z budynku.

              10. Uczniowie mogą korzystać z biblioteki szkolnej. Godziny i zasady pracy biblioteki zostaną podane oddzielnie przez e-dziennik.

              11. Rodzice nie mogą uczestniczyć w konsultacjach ani wchodzić na teren szkoły.

              12. Uczniowie, którzy skończyli 13 rok życia mogą przychodzić do szkoły i wychodzić z niej samodzielnie. Pozostałych uczniów przyprowadzają i odbierają rodzice, stosując się do obowiązujących procedur odbioru dziecka.

              13. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mogą - jeśli uznają to za właściwe- mieć zakryte usta i nos w trakcie konsultacji.

              14. Poszczególne grupy uczniów nie mogą się ze sobą spotykać w trakcie pobytu w budynku szkoły i poza nią.

              15. Po zakończeniu zajęć grupa uczniów z zachowaniem wymaganych środków bezpieczeństwa opuszcza szkołę, pamiętając o zakazie grupowania się przed szkołą i w drodze do domu.

              16. Rodzice są zobowiązani do stałego posiadania przy sobie telefonów podczas pobytu ucznia w szkole celem natychmiastowego odebrania ewentualnego połączenia ze szkołą.

              17. Rodzic, po otrzymaniu informacji o podejrzeniu choroby dziecka, zobowiązany jest do jak najszybszego odbioru dziecka ze szkoły.

              18. Po uzyskaniu porady lekarskiej w sprawie niedyspozycji dziecka rodzic powiadamia dyrektora szkoły lub wychowawcę o wyniku diagnozy lekarskiej.

               

              WYTYCZNE DLA UCZNIÓW KORZYSTAJĄCYCH Z KONSULTACJI

              1. Uczeń zapoznaje się z harmonogramem konsultacji udostępnionym za pomocą dziennika Librus- Synergia.

              2. Do szkoły może przyjść jedynie uczeń zdrowy, bez symptomów choroby (kaszel, duszności, katar , temperatura ciała 37 stopni Celsjusza lub wyższa, złe samopoczucie). Uczeń nie może przyjść do szkoły, jeżeli przebywa w domu z osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

              3. Jeśli uczeń umówił się na konsultacje, a nie może przyjść, zgłasza ten fakt odpowiednio wcześniej nauczycielowi, z którym był umówiony lub telefonicznie w szkole.

              4. Uczeń przynosi do szkoły własny zestaw podręczników i przyborów- nie ma możliwości pożyczania ich od innych uczniów lub nauczyciela.

              5. Uczeń nie powinien wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, które nie są konieczne do udziału w konsultacjach.

              6. W drodze do szkoły i ze szkoły uczeń obowiązkowo korzysta z osłony na usta i nos oraz zachowuje dystans społeczny.

              7. Przed wejściem do szkoły uczeń obowiązkowo dezynfekuje ręce. Zostanie mu również zmierzona temperatura.

              8. Uczniowie są zobowiązani do zakrywania ust i nosa (maseczką jedno- lub wielorazową) do momentu zajęcia miejsca w sali.

              9. Rodzic/prawny opiekun nie może przebywać z dzieckiem w szkole.

              10. Na terenie szkoły uczeń bezwzględnie przestrzega zasad higieny i bezpieczeństwa: często myje ręce wodą z mydłem i nie podaje ręki na powitanie, zachowuje dystans, unika dotykania oczu, nosa i ust, zwraca uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.

              11. Przebywając na terenie szkoły oraz przed szkołą uczeń bezwzględnie unika większych skupisk innych uczniów, zachowuje dystans przebywając na korytarzu, w toalecie oraz innych pomieszczeniach wspólnych.

              12. Uczeń przebywający w wyznaczonej sali nie będzie mógł się przemieszczać i spotykać z innymi uczniami w ciągu dnia.

              13. Korzystając z biblioteki szkolnej uczeń zapoznaje się z ustalonymi zasadami funkcjonowania biblioteki.

            • 18 maja - 100 rocznica urodzin ŚW. JANA PAWŁA II

            • 18 maja obchodzimy Setną Rocznicę Urodzin Wielkiego Polaka - Świętego Jana Pawła II. Niestety w obecnej sytuacji nie możemy uczcić tego wydarzania w uroczysty sposób. Z pewnością warto jednak przypomnieć sobie wielką osobowość naszego Rodaka i Jego nauczanie. Słowa Jana Pawła II, które często powtarzał: "Nie lękajcie się!  Otwórzcie drzwi Chrystusowi!"-są dla nas dziś szczególnie aktualne. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji o Świętym Janie Pawle II.

            • Klub Młodego Programisty- zapisy

            • Temat: Zapisz dziecko do Klubu Młodego Programisty online

               

               

              Szanowni Państwo,

              Zwracamy się z uprzejmą prośbą o przekazanie informacji zainteresowanym Rodzicom, Nauczycielom i Opiekunom dzieci.

              Już 19 i 20 maja ruszają cykle spotkań online, organizowane przez Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK, w których – za darmo! - będzie mógł wziąć udział każdy uczeń szkoły podstawowej z klas 1-6. Wystarczy dostęp do internetu i chęć poświęcenia chwili czasu na naukę podstaw programowania. 

              Nauka programowania nigdy nie była łatwiejsza. Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko spróbowało swoich sił w kodowaniu, wystarczy, że wejdziesz na stronę www.klubmlodegoprogramisty.pl  i wypełnisz krótki formularz rejestracyjny. Na podany w zgłoszeniu adres e-mail otrzymasz link, dzięki któremu co tydzień o tej samej porze, przez 10 tygodni, Twoje dziecko będzie poznawało tajniki programowania – korzystając z wirtualnych aplikacji i wsparcia wykwalifikowanych trenerów. Nie musisz niczego instalować – wystarczy jedno kliknięcie.

              Uwaga, liczba miejsc jest ograniczona ze względu na możliwości moderacji, więc nie czekajcie i rejestrujcie się już dziś. Mamy 1500 miejsc dla 1-, 2- i trzecioklasistów i 1500 dla 4- 5- i szóstoklasistów z całej Polski!

              Rejestracja: www.klubmlodegoprogramisty.pl 

              Kluby Młodego Programisty to element projektu realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”. 

            • Wyniki konkursu pt. "KOTYLION"

            • Serdecznie dziękujęmy wszytskim za udział w naszym konkursie, w którym należało wykonać KOTYLION.

              Spośród nadesłanych zdjęć jury pod przewodnictwem P. Dyrektor Barbary Sasak wyłoniło następujących

              zwyciezców:

               

              uczniowie młodsi kl. I- IV:

              I miejsce: Emilia Bronowicka kl. II (zdj. (7) oraz  Maja Głoaszewska kl. IV (zdj. 2)

               

              uczniowie starsi kl. V- VIII:

              I miejsce: Martyna Leks kl. VI (zdj.1)

              II miejsce: Martyna Bronowicka kl. VI (zdj. III) oraz Igor Socha kl. VI (zdj. 4)

              III miejsce: Aleksandra Falkowska kl. VI (zdj. 6) oraz Dawid Karasiński kl. VI (zdj.5)

               

              GRATULUJEMY :) !!

            • Wyniki konkursu fotograficznego z okazji Dnia Ziemi

            •        Serdecznie dziękujęmy wszytskim za udział w konkursie fotograficznym z okazji Dnia Ziemi.

              Spośród nadesłanych zdjęć jury pod przewodnictwem P. Dyrektor Barbary Sasak wyłoniło następujących

              zwyciezców:

               

              uczniowie młodsi kl. I- IV:

              I miejsce: Emilia Bronowicka kl. II (motylek) oraz Julia Pukal kl. IV (kotek)

              II miejsce: Maja Głoaszewska kl. IV (wiśnia) oraz Mikołaj Włodarczyk kl. IV (mniszek lekarski)

               

              uczniowie starsi kl. V- VIII:

              I miejsce: Martyna Leks kl. VI (trzmiel na kwiatkach wiśni)

              II miejsce: Martyna Bronowicka kl. VI (ptak na tle nieba)

              III miejsce: Igor Socha kl. VI (zachód słońca)

               

              GRATULUJEMY :) !!!wszystkie zdjęcia konkursowe mogą Państwo podziwiać na naszym faceboooku :)

            • Święta majowe

            •        Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Jak dbać o polskie symbole narodowe? Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się święta majowe i dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

              1 Maja

              1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób. Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. Początkowo nielegalne 1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach. W wielu przypadkach przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych. W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r.  

              1 maja 2004 - Polska została również członkiem Unii Europejskiej.

              2 Maja

              2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą.

              Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Warto wspomnieć, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie. Natomiast w okresie Polski Ludowej był to dzień, kiedy po obchodach pierwszomajowych zdejmowano wszystkie flagi, aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja, które nie było przez komunistyczne władze uznawane. Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

              3 Maja

              3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości. Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach  w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy święto Konstytucji 3 Maja obchodzono na Litwie.  

              Źródła: Materiał powstał w oparciu o informacje dostępne na stronach: www.niepodlegla.gov.pl oraz www.dzieje.pl (portal historyczny).

      • Logowanie