• Aktualności

            • WESOŁYCH ŚWIĄT :)

            • Z okazji Świąt Bożego Narodzenia ZDROWIA oraz wielu głębokich i radosnych przeżyć, wewnętrznego spokoju, wytrwałości, radości, jak najwięcej czasu spędzonego w z bliskimi :)

            • Boże Narodzenie nieco inaczej...

            • Tekst 1

                Wigilia przypada na 6 stycznia 2020 r. (poniedziałek), a Boże Narodzenie na 7 stycznia 2020 r. (wtorek). Podczas Bożego Narodzenia wierni Kościołów greckokatolickiego i prawosławnego zamiast opłatkiem, dzielą się podczas wieczerzy prosforą. Zamiast szopki wystawiają oni ikonę. Uczestniczą w świątecznych liturgiach przez trzy dni. Istnieje silna i żywa tradycja śpiewania kolęd podobnie jak w Polsce. Dawniej  zamiast choinki ustawiało się w kącie izby snop pszenicy, nazywany diduchem.

               

              Jakie to państwo?? ………………………………………

               

              Tekst 2

              Mieszkańcy łamią się opłatkiem, rzadko kiedy śpiewają kolędy (jeśli już to raczej piosenki świąteczne). Świętuje się tam jedynie przez dwa dni – Wigilię i Boże Narodzenie. Prezenty otwiera się dopiero w Boże Narodzenie. W większości domów stoi także choinka, mieszkania przyozdabia się kolorowymi lampkami. W świąteczną atmosferę od początku grudnia wprowadzają  specjalne jarmarki bożonarodzeniowe. Popularnym daniem jest indyk podawany z kasztanami. Je się także wędzonego łososia, kawior, pasztet z gęsich wątróbek , ostrygi oraz ślimaki. W większości domów na stołach gości także przepyszne ciasto w kształcie polana drzewa – Bûche de Noël.

               

              Jakie to państwo?? …………………………………

               

              Tekst 3

               Nie znają tradycji dzielenia się opłatkiem. Zamiast tego jest chleb, którym się obdzielają biesiadnicy. Jedzą mięso nie tylko wieprzowinę, ale i drób. Zwierzę zabijane jest w dzień nazwany NAT, który jest dziesiątym dniem przez Wigilią. Najważniejszymi daniami na wigilijnym stole są ozory w galarecie oraz pasztet z wieprzowych podrobów. W odróżnieniu od polskiej tradycji, na stole nie ma 12 potraw. Ze słodkości na stole znajdzie się keks. W dzień wigilijny ubierana jest także choinka. Im bardziej kolorowa, tym lepiej. Kiedy zbliżają się święta, dzieci w kolorowym korowodzie chodzą po ulicach i odwiedzają domu przystrojone w kolorowe światełka. Dzieci są symbolem mędrców idących za Gwiazdą Betlejemską, natomiast przystrojone w światła domu są symbolem oczekiwania i otwartości na przyjście Jezusa.

               

              Jakie to państwo?? ………………………………

               

              Tekst 4

              Święta obchodzi się w środku lata!!! Już od września w sklepach pojawiają się dekoracje, a w listopadzie przyozdobione są miasta. Tradycją jest zwiedzanie ulic i wybieranie najlepiej przyozdobionego domu w okolicy. Mikołaj wrzuca paczki do świątecznych skarpet, albo poszewek na poduszki. Podobno, gdy nie ma komina, wchodzi przez dziurkę od klucza. Prezenty rozpakowuje się w Pierwszy Dzień Świąt rano. Zamiast wieczerzy wigilijnej urządza się lunch. Święta to jednocześnie wakacje!!! Australijczycy obchodzą Święta dwa razy w roku!! Mamy Christmas in December i Christmas in July, czyli Święta w Lipcu.

               

              Jakie to państwo?? …………………………………..

               

              Tekst 5

              Nie dostają wolnego z okazji Bożego Narodzenia, to świąteczna atmosfera pozwala na chwilowe oderwanie się od codziennego stresu pracy czy nauki. Ciekawą bożonarodzeniową tradycją jest wręczanie sobie nawzajem jabłek. Święty Mikołaj jest w Państwie Środka nazywany Shengdan Laoren czyli Świątecznym Starcem. W dzień Bożego Narodzenia, zamiast naszego znajomego listonosza, listy może nam dostarczyć sam Mikołaj. Stąd inne zwyczaje - spotykają się na kolacji świątecznej, ale w restauracji. Nie znają np. jasełek, czy zwyczaju szopki bożonarodzeniowej. Kilka ważnych zasad: po pierwsze – prezent podajemy i odbieramy obiema rękami, po drugie – podarunek podajemy w złotym, srebrnym lub czerwonym opakowaniu, po trzecie – w żadnym wypadku nie wolno dawać upominku składającego się z czterech elementów, czy przedmiotów. 😊

               

              Jakie to państwo?? ………………………………………



              Odpowiedzi znajdą Państwo albo patrząc na flagi albo odczytując wspak 

              1. ANIARKU

              2. AJCNARF

              3. AINUMUR

              4. AILARTSUA

              5. YNIHC

            • Dzieła uczniów kl. III

            • Idą Święta, zatem prezentujemy różnorodne świąteczne prace plastyczne uczniów klasy III. Dziękujemy uczniom za prace a Pani Agnieszce Dyga za ich przesłanie :) Więcej prac naszych uczniów można podziawiać na Facebooku szkoły.

            • Ozdoby choinkowe kl.I

            • Nasi uczniowie z klasy I pod kierunkiem wychowawczyni Pani Agnieszki Zając robili dzisiaj ozdoby świąteczne na choinkę. Dzieci dowiedziały się jakie są tradycje świąteczne w innych krajach i kto przynosi prezenty dzieciom, np. Święty Mikołaj z Australii przybywa do dzieci na desce surfingowej, a w zaprzęgu ma delfiny. Za to na lądzie podróżuje na kangurach. W galerii dzieła: Oskara P, Oskara M., Nikoli, Igora, Dawida i Brajana.

            • Święta tuż tuż...cz.2

            • „ Gdybym była Świętym Mikołajem”

               

                        Każdy na pewno chciałby być Świętym Mikołajem. Ja sama, gdy byłam mała, marzyłam o roli Świętego Mikołaja. Teraz wiem, że Mikołaj nie tylko rozdaje prezenty, lecz musi także doskonale wykonywać swoje obowiązki.

                        Gdybym była Świętym Mikołajem, chciałabym zrobić wiele dobrych rzeczy na świecie, a oto moje trzy przedsięwzięcia:

              Jedna z rzeczy to to, aby każde dziecko miało prezent od Mikołaja 6 grudnia. Mój pomysł to stworzenie akcji, która daje, dostarcza prezenty dzieciom, za pośrednictwem mnie i nie tylko. Organizacja mogłaby się nazywać „ Mikołajowe prezenty dla wszystkich dzieci”. Obowiązywałaby dzieci od 1 – 17 roku życia. Postarałabym się, aby każde dziecko na świecie dostało prezent ode mnie, czyli od Świętego Mikołaja. Wyobrażam sobie to tak, że każde dziecko, które wie, co chce dostać, napisałoby do mnie list o tym, o czym marzy, a ja postarałabym się to marzenie spełnić. Gdyby ktoś nie wiedział co chce dostać, to zrobiłabym mu niespodziankę. Prezenty dostarczane byłyby do wszystkich krajów na świecie, za pośrednictwem mnie i wspierających mnie osób oraz elfów. Chciałabym, żeby każdy był szczęśliwy  właśnie 6 grudnia w dzień Świętego Mikołaja.

                        A oto mój drugi pomysł:

              Moje drugie przedsięwzięcie to to, że wszystkim chorym i ubogim osobom starałabym się pomóc finansowo, zadbałbym by wszystkie domy na świecie były przygotowane na nadchodzące Święta. Chciałabym by każdy czuł się bezpieczny i wartościowy. Marzę o tym, aby pomóc jak tylko mogę. Rozmawiałabym również z innymi dziećmi co sądzą na mój temat i jak oceniają i traktują Święta Bożego Narodzenia. Dążyłabym do tego, aby ludzie nie czuli się smutni i samotni.

                        To moje trzecie przedsięwzięcie, co zrobiłabym gdybym była Świętym Mikołajem. Bardzo chciałabym sprawić, żeby ludzie cieszyli się na nadchodzące Święta i byli szczęśliwi. Sprawiłabym, aby na czas Świąteczny spadł śnieg, ponieważ w niektórych miejscach na świecie go brakuje. Z pewnością dzieci byłyby zadowolone, a wszystkim udzielała się atmosfera Świąteczna. Starałabym się również odpowiadać na listy dzieci i nie tylko, z całego świata. Wysyłałabym pocztę reniferową tzn. moje Świąteczne renifery przynosiłyby listy ode mnie do osób, które do mnie napisały.

                        Uważam, że te wszystkie przedsięwzięcia są sporo warte i na pewno każdy ucieszyłby się z tego co  robię, gdybym była Świętym Mikołajem.    

               

               

               

                                                                                      Martyna Bronowicka                                                                                                  

            • Święta tuż tuż... cz.1

            •          Rozpoczął się czas przedświątecznych przygotowań i przygotowywania aromatycznych wypieków, zakończyliśmy wszystkie zajęcia zdalne w tym roku kalendarzowym..Mimo tak wielu prac i tak szybko płynącego czasu zapraszamy Państwa do obejrzenia dekoracji przygotowanych przez nasze dzieci, rozwiązania kilku ciekawych rebusów czy krzyżówek i innych atrakcji. Pomysłodawczynią tego przedsięwzięcia, dającą impuls do działania i zachęcającą do kreatywnej, twórczej pracy była Pani Magdalena Lisowska.

               

               

              Coś na wesoło: 

              Dzieci wybierają zawody aktorek, piosenkarzy, strażaków, policjantów, itp. Tylko Jaś mówi, że chciałby zostać Świętym Mikołajem.
              - Czy dlatego Jasiu, że roznosi prezenty? - pyta nauczycielka.
              - Nie. Dlatego, że pracuje raz w roku.

               

               

              Mamo, z mego listu do św. Mikołaja wykreśl kolejkę elektryczną, a wpisz łyżwy.
              - A co, nie chcesz już pociągu?
              - Chcę, ale jeden już znalazłem w waszej szafie.

               

              :)

            • Nasze prace konkursowe

            • Nasze prace konkurowe!!!

               

              Werdykt jury:

              I miejsce - Aleksandra Falkowska kl.7

              II miejsce - Igor Socha kl.7

              III miejsce - Martyna Leks kl.7

              wyróżnienia - Leon Bronowicki kl.1 oraz Wiktor Buczek kl.2

               

              GRATULUJEMY!!!

               

            • ARiMR: Kampania informacyjna - komputer dla rodziny rolniczej

            • Dofinansowanie zakupu komputera dla dziecka z rodziny rolniczej

               

              Rodzina prowadząca gospodarstwo rolne, w skład której wchodzi co najmniej dwoje dzieci w wieku szkolnym, które nie ukończyły 18-ego roku życia może ubiegać się od dofinansowanie zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego do kwoty 1 500 zł.

              Wnioski o dofinansowanie zakupu komputera można składać do Biur Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 30 grudnia 2020 r.

              Aby móc ubiegać się o pomoc:

              • łączny dochód uzyskany przez rodziców w 2019 r., podzielony na rodziców i dzieci w wieku do 18 lat nie może przekraczać w przeliczeniu na osobę 1 200 zł miesięcznie;

              • rodzina nie otrzymała w ostatnich trzech latach komputera zakupionego ze środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych lub zwrotu kosztów lub dofinansowania ich zakupu.

              Do wniosku w celu potwierdzenia dochodu należy dołączyć: kopie decyzji ustalających wymiar podatku rolnego na 2019 r. oraz kopie zeznań podatkowych za 2019 r., w przypadku uzyskania dochodu z innych źródeł.

              Dofinansowany zostanie zakup komputera dokonany od 10 grudnia 2020 r. do 31 marca 2021 r.

              Kwota maksymalnego dofinansowania (zaliczki) zostanie określona na podstawie wniosków, które zostaną złożone do Biur Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

              Ostateczne rozliczenie zostanie dokonane na podstawie faktur dostarczonych do ARiMR do 15 kwietnia 2021 r. W przypadku, gdy wnioskodawca dostarczy fakturę w mniejszej kwocie to zwróci różnicę ARiMR, jeśli wcale nie dostarczy faktury to zwróci całą kwotę.

              Szczegółowe informacje na temat zasad przyznawania pomocy będą zamieszczone na stronie internetowej ARiMR pod adresem: www.arimr.gov.pl.

              Podstawa prawna: § 13ze rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

            • Mikołaj tuż tuż

            • W piątek 4.XII  dzieci z pierwszej klasy obchodziły Mikołajki. W tym roku nietypowo, lecz równie ciekawie i wesoło. Uczniowie w mikołajkowych czapeczkach bawili się w grę- Jak w tym roku będzie wyglądał św. Mikołaj? Każde dziecko poprzez rzut kostką do gry, odkodowywało wygląd Mikołaja (czapkę, głowę, brodę, oczy, buty, ubiór itp.). Następnie dzieci narysowały Mikołaja. Było dużo śmiechu, ponieważ okazało się, że tegoroczny św. Mikołaj będzie miał kozią bródkę, krótkie spodenki i buty w kształcie ślimaka. Super :)

            • Konkurs na kartkę świąteczną

            • Konkurs na KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ

               

              Samorząd Uczniowski ogłasza konkurs na kartkę świąteczną.

               

              Termin nadsyłania do 16.12.2020r. 

              Kartka może być wykonana dowolną techniką (może być to również kartka w wersji elektronicznej - w jakimś programie graficznym np.Paint, Gimp).

              Zdjęcie kartki lub pracę w wersji elektronicznej wraz ze zdjęciem zgody rodzica/ opiekuna na publikację pracy dziecka proszę nadsyłać do 16.12.2020r. na skypa lub maila aga55020@gmail.com pani Agnieszki Bronowickiej. 

               

              Każdy uczestnik może przesłać tylko jedną pracę!

               

              Nagroda 

                   Najciekawsze prace zostaną nagrodzone oceną. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymają ocenę z zachowania - za aktywność. Laureaci (miejsca od 1 do 3) dodatkowo ocenę z edukacji wczesnoszkolnej w klasach I-III, z  techniki V-VI  lub plastyki w klasach V-VII, z WOS-u w klasie VIII. Jeżeli kartka będzie w wersji elektronicznje to ocena z informatyki.

               

              Komisja konkursowa

              Przedstawiciel Samorządu oraz nauczyciele: opiekunowie samorządu, historii i plastyki.

               

              Zgoda

              Wyrażam zgodę na publikację pracy mojego dziecka ……………………………………

              na stronie internetowej szkoły i portalach społecznościowych Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Węgrach/ Facebook, Instagram/

                                                                                                              …………………………………

                                                                                                   data, czytelny podpis rodzica/opiekuna

      • Logowanie