• Aktualności

            • Święta majowe kl. 3

            • W minionym tygodniu również uczniowie kl. 3 pod kierunkiem Pani Agnieszki Dygi przypominieli sobie genezę świąt majowych oraz wykonywali wiele pieknych prac plastycznych.

            • Święta majowe

            • Majowe święta – dni, o których należy pamiętać

              Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd  wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?


              O ważnych świętach majowych pamiętamy i prezentujemy pierwsze nadesłane prace z tej okazji, wykonane przez uczniów kl.1 pod kierunkiem Pani Agnieszki Zając.

               

              1 Maja

               

              1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.

               

              Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. Początkowo nielegalne 1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach. W wielu przypadkach przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych.

               

              W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r.

               

              2 Maja

               

              2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

               

              Warto wspomnieć, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie. Natomiast w okresie Polski Ludowej był to dzień, kiedy po obchodach pierwszomajowych zdejmowano wszystkie flagi, aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja, które nie było przez komunistyczne władze uznawane.

               

              Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

              Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Opolu w zakładce” Niepodległa” znajdują się ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi . Warto sobie je przypomnieć.

               

              3 Maja

               

              3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

               

              Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

               

              Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.

               

              Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach  w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy święto Konstytucji 3 Maja obchodzono na Litwie.


              https://www.kuratorium.opole.pl/majowe-swieta-dni-o-ktorych-nalezy-pamietac/

            • 01.05. 2004r. przystąpienie Polski do Unii Europejskiej

            • Unia Europejska

              Unia Europejska to grupa 27 krajów w Europie.Kraje te połączyły się,aby ludziom żyło się lepiej, łatwiej
               bezpieczniej.Postanowiły one współpracować i pomagać sobie nawzajem. 

              Uczniowie kl. 3 pod kierunkiem Pani Agnieszki Dygi przygotowali niektóre flagi krajów Unii Europejskiej. 

               

              Jak powstała Unia Europejska

              Pomysł stworzenia Unii Europejskiej powstałpo dwóch wielkich wojnach w Europie.Kraje w Europie zrozumiały, że lepiej jest współpracować,niż walczyć ze sobą.

               

              Na początku zaczęło ze sobą współpracować tylko 6 krajów: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy oraz Włochy.

              Wkrótce zaczęły przyłączać się do nich inne europejskie kraje i tak powstała Unia Europejska.

              POLSKA przystąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004.
               

              Dziś do Unii Europejskiej należy 27 countries are part of the European Union. Te kraje to: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja,  Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia,  Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry oraz Włochy.

               

              W czerwcu 2016 r. Wielka Brytania zdecydowałao odłączeniu się od Unii Europejskiej.Od 31 stycznia 2020 r. Wielka Brytanianie należy już do Unii Europejskiej.

               

              Cele i wartości Unii Europejskiej

              Wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej wspólnie dążą do tychcelów:

              • zachowanie pokoju w Europie,
              • zapewnienie ludziom dobrobytu,
              • sprawiedliwość i troska o każdego,
              • szanowanie wszystkich języków i kultur,
              • silna gospodarka europejska i wspólna waluta.

               

              Kraje Unii Europejskiej mają wspólne wartości.Na przykład chcą, żeby wszyscy ludzie byli równi,a ich prawa były szanowane.
               

              Pokój w Europie

              Kiedy utworzono Unię Europejską,należące do niej krajeprzestały prowadzić ze sobą wojny.Dzięki Unii Europejskiej wszystkie kraje w Europie współpracują ze sobąw pokoju.

              W 2012 r. Unia Europejska dostała ważną nagrodę nazywaną „Pokojową Nagrodą Nobla”.Nagrodę tę przyznano Unii Europejza pracę na rzecz utrzymania pokoju w Europie.

               

              Swobodny przepływ

              Unia Europejska ułatwiła ludziom podróżowanie z jednego kraju do drugiego.Mogą mieszkać, studiować i pracować w dowolnym kraju Unii Europejskiej.Na przykład osoba mieszkająca we Francji może przenieść się do Włoch i tam pracować.Albo student z Belgii może wyjechać na studia w Grecji.

              Rzeczy, usługi i pieniądze również mogą swobodnie się przemieszczaćz jednego kraju Unii Europejskiej do drugiego.
               

              Unia Europejska na świecie

              Unia Europejska odgrywa ważną rolę w świecie na wiele sposobów.Na przykład:

              • Sprzedaje wiele towarów i usług do innych krajów.Kupuje także towary od innych krajów.W ten sposób pomaga gospodarce światowej.
              • Pomaga milionom ludzi,którzy żyją w biedniejszych krajach poza Unia Europejską.
              • Stara się uczynić świat bezpieczniejszym miejscem,w którym wszyscy są traktowani sprawiedliwie, a prawo jestprzestrzegane.

              Jak przystąpić do Unii Europejskiej

              Aby przystąpić do Unii Europejskiej,kraj musi:

              • zgadzać się na wszystkie prawa i wartościUnii Europejskiej.
              • starać się zapewnić, by te prawa i wartościbyły szanowane.

               

              To może trwać bardzo długo.

              Niektóre kraje dążą do tego, by przystąpić do Unii Europejskiej.Tymi krajami są:

              • Albania
              • Macedonia Północna
              • Czarnogóra
              • Serbia
              • Turcja

              Aby należeć do Unii Europejskiej,kraje te muszą postarać się,aby wszystkie prawa i wartości Unii Europejskiej były w nich stosowane i przestrzegane.
               

              Strefa Schengen

              Unia Europejska utworzyła „strefę Schengen”.

              Strefa Schengen to obszar bez granic.Na tym obszarze ludzie mogą swobodnie i łatwo podróżować
               jednego krajudo drugiego.Nie muszą przechodzić kontroli,gdy podróżują między krajami.

              Dzięki strefie Schengen ludziom jest łatwiejpodróżować do pracy albo na wakacje.

              Strefa Schengen powstała w 1985 r.Dziś należą do niej 22 z 27 krajówUnii Europejskiej.

              Tymi krajami są:

              • Austria
              • Belgia
              • Czechy
              • Dania
              • Estonia
              • Finlandia
              • Francja
              • Grecja
              • Hiszpania
              • Holandia
              • Niemcy
              • Litwa
              • Luksemburg
              • Łotwa
              • Malta
              • Polska
              • Portugalia
              • Słowacja
              • Słowenia
              • Szwecja
              • Węgry
              • Włochy

              4 kraje spoza Unii Europejskiej takżenależą do strefy Schengen.

              • Islandia
              • Liechtenstein
              • Norwegia
              • Szwajcaria

              Oznacza to, że ludzie mogą łatwo podróżować między tymi krajami.Ułatwia to wyjazd do tych krajów na wakacje i do pracy.

               

              Języki Unii Europejskiej

              W każdym kraju Unii Europejskiejludzie mówią swoim językiem.Unia Europejska chroni prawo ludzido porozumiewania się w ich języku.

               

              Dlatego Unia Europejska tworzy wszystkie ważne informacje i dokumentywe wszystkich językach, jakimi ludzie mówią w należących do niej krajach:

              • angielski
              • bułgarski
              • chorwacki
              • czeski
              • duński
              • estoński
              • fiński
              • francuski
              • grecki
              • hiszpański
              • irlandzki
              • litewski
              • łotewski
              • maltański
              • niderlandzki
              • niemiecki
              • polski
              • portugalski
              • rumuński
              • słowacki
              • słoweński
              • szwedzki
              • węgierski
              • włoski

              Dzięki temu ludzie w Unii Europejskiejmają dostęp do ważnych informacji w swoim językui je rozumieją.

              Pieniądz Unii Europejskiej

              Większość krajów Unii Europejskiej używa tego samego pieniądza. Pieniądz ten nazywa się „euro”.Używanie tego samego pieniądza pomaga krajom w Unii Europejskiej prowadzić ze sobą interesy. Na przykład ludzie z Hiszpanii mogą kupować potrzebne rzeczy w Belgii łatwo i bez dodatkowych kosztów. Używanie tego samego pieniądza ułatwia ludziom podróżowanie,kupowanie rzeczy przez internet z innych krajówi daje więcej możliwości.

              Obecnie w 19 spośród  27 krajów Unii Europejskiej używa się euro.  Tymi krajami są:

              • Austria
              • Belgia
              • Cypr
              • Estonia
              • Finlandia
              • Francja
              • Grecja
              • Hiszpania
              • Holandia
              • Irlandia
              • Litwa
              • Luksemburg
              • Łotwa
              • Malta
              • Niemcy
              • Portugalia
              • Słowacja
              • Słowenia
              • Włochy

               

              Flaga europejska

              Flaga Unii Europejskiej ma niebieskie tło,na którym jest okrąg ze złotych gwiazd.Jest to symbol, który pokazuje, że kraje Unii Europejskiej są zjednoczone i się wspierają.
               

              Hymn europejski

              Każdy kraj ma melodię,która lepiej oddaje jego wartości i kulturę jako kraju.Taka melodia to „hymn”.

              Unia Europejska także ma swój hymn.W 1985 r. ludzie podejmujący decyzje w Unii Europejskiej wybrali melodię bardzo ważnego kompozytora na hymn Unii Europejskiej.

              Ten kompozytor to Ludwig van Beethoven.

              Ta melodia przypomina, jak ważne jest, by ludzie byli wolni i żyli w pokoju oraz się wspierali.Unia Europejska wierzy w te wartości i dlatego wybrała tę melodię na swój hymn.

               

              Zjednoczeni w różnorodności

              Unia Europejska używa zwrotu „zjednoczeni w różnorodności”,aby pokazać swoje wartości.

              Zjednoczeni w różnorodności oznacza, że:

              • ludzie w Unii Europejskiej mogą mieć różne kultury lub języki,ale wspierają sięi pracują razem w pokoju.
              • Nie ma nic złego w posiadaniu różnych kultur czy języków. Wręcz przeciwnie.Ludzie z różnych kultur mogą nauczyć się od siebie więcej rzeczy i dobrze razem pracować.

               

              Jak działa Unia Europejska

              Unia Europejska ma 3 główne organy:

              • Komisja Europejska Ludzie pracujący w Komisji Europejskiej proponują prawa dla Unii Europejskiej.
              • Parlament Europejski Ludzie pracujący w Parlamencie Europejskim są wybierani przez wszystkich mieszkańców Europy, aby bronić ich praw.
              • Rada Unii Europejskiej Ludzie podejmujący decyzje w każdym kraju Unii Europejskiej współpracują ze sobą i tworzą Radę Unii Europejskiej.

              Te 3 organy są bardzo ważne dla Unii Europejskiej.Współpracują razem, żeby w Europie lepiej się żyło:

              • Komisja Europejska proponuje prawa.
              • Parlament Europejskii Rada Unii Europejskiej omawiają te zaproponowane prawa i decydują, czy chcą, żeby obowiązywały one w Europie.
              • Jeśli zdecydują, że jakieś prawo ma obowiązywać w Europie, wszystkie kraje Unii Europejskiej muszą sprawić, by to prawo było rzeczywiście stosowane.

              Inne organy, które są ważne w Unii Europejskiej, to:

              • Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zapewnia, by wszystkie prawa były właściwie stosowane w Unii Europejskiej.
              • Trybunał Obrachunkowy sprawdza, czy pieniądze Unii Europejskiej są wydawane właściwie.

              Są również inne organy Unii Europejskiej, których praca jest ważna. Na przykład organy, które:

              • sprawdzają, czy Unia Europejska odpowiednio działa i szanuje prawa wszystkich ludzi.
              • publikują przydatne informacje o Unii Europejskiej.
              • wybierają ludzi, którzy mają odpowiednie umiejętności, aby pracować dla Unii Europejskiej.
              • bronią praw wszystkich ludzi w Europie, na przykład ludzi z niepełnosprawnościami, pracowników i innych.

              Wszystkie te organy współpracują ze sobą, aby Unia Europejska działała odpowiednio dla dobra ludzi.

              informacje powyżej zostały zaczerpnięte ze strony: https://europa.eu/european-union/about-eu/easy-to-read_pl

            • Wehikuł czasu kl.1

            • Wehikuł czasu – hipotetyczne urządzenie,  które pozwala przenosić się w czasie (definicja zaczerpnięta ze strony: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wehiku%C5%82_czasu_(maszyna). Wyobraźnia uczniów kl. 1 oraz ich pomysł na wehikuł czasu są "niezeimnskie"

            • Dzień Ziemi - zdjęcia kl. 5 - 7

            • Nie tylko uczniowie kl. młodszych uwiedzą jak ważne jest dbanie o naszą planętę. Z okazji Dnia Ziemi uczniowie kl. 5 - 7 zrobili zdjęcia "naturalnego obrazu naszej Ziemi - w najbliższej okolicy". Piękne zdjęcia :)

            • 22.04 Dzień Ziemi oczami kl.1-3

            •      Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, które od wielu lat obchodzimy 22 kwietnia. Celem tego święta promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwach oraz uświadamianie ludziom zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozwój przemysłu i konsumpcyjne podejście do życia: zaśmiecanie oceanów i lądów, zanieczyszczenie powietrza, globalne ocieplenie, niszczenie Amazonii, wymieranie gatunków.
                   Święto ustanowiono w 1970 roku. Początkowo Dzień Ziemi obchodzono w dniu równonocy wiosennej, czyli 21 marca. W 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi i od tego czasu obchody organizowane są na całym świecie właśnie tego dnia.
                   Idea ochrony Ziemi narodziła się w USA. Z pomysłem obchodzenia Dnia Ziemi wystąpił w 1969 roku na konferencji UNESCO John McConnel. Rok później, 21 marca, burmistrz San Francisco Joseph Alioto pierwszy raz ogłosił Dzień Ziemi.W Polsce tradycja związana z tym świętem ma krótszą historię.

                   W naszym kraju Dzień Ziemi obchodzi się od 1990 roku, a więc 
              od ponad 30 lat. Wtedy też zaczęły w Polsce powstawać pozarządowe organizacje zajmujące się promowaniem ekologii.
                   


              Dziękujęmy uczniom kl.1-3  za prace z okazji Dnia Ziemi:)

              informacje zaczerpnięto z https://mamotoja.pl/dzien-ziemi-historia-obchody-co-twoja-rodzina-moze-zrobic,aktualnosci-artykul,28558,r1p1.html

            • Konkurs stwórz “SMOGOLUDA”

            • Hasło przewodnie konkursu “Smog nas zje! O nie…”

              Konkurs polegał na stworzeniu figury, rzeźby, pracy przestrzennej przedstawiającej tytułowego „Smogoluda”. Wykonana figura smogoluda ma ilustrować zagrożenia związane z zanieczyszczeniem powietrza (negatywne oddziaływania zanieczyszczeń powietrza na środowisko, zdrowie i życie człowieka). Odnosi się też do składników “smogu” takich jak sadza, dwutlenek siarki, ozon, tlenki azotu, czy źródeł zanieczyszczeń powietrza, odpowiedzialnych za powstawanie smogu. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczeń powietrza.

              W lutym ysłaliśmy kilka prac uczniów kl. 1-3.  Nasze uczennice Nikola Napierała z kl. 1 oraz Emilia Bronowicka z kl. 3 otrzymały pamiątkowe dyplomy :) Serdecznie gratulujemy!!

            • Biedroneczko leć do nieba...

            • Popularnym symbolem wiosny jest miniaturowa biedronka (oto nasi zwiastuny wiosny- prace uczniów kl. 1- te na liściach  i kl.3 - pozostałe :) ). Biedronki są zazwyczaj uważane za użyteczne owady i jeden z największych sojuszników rolnika i ogrodnika.

              Ciekawostki o Biedronkach:
              1. Istnieje około 5000 różnych gatunków biedronek, a nie wszystkie z nich mają takie same apetyty. Kilka biedronek żeruje nie na zjadaczach roślin, ale na roślinach.
              2. Biedronki składają jaja raz lub więcej razy w roku (różne gatunki), w partiach do 40 sztuk. Są one żółte lub pomarańczowe i wylęgają się w ciągu 4-10 dni.
              3. Biedronka używa swoich przednich nóg do czyszczenia głowy i czułek.
              4. Wiele biedronek produkuje toksyny, które sprawiają, że są one wstrętne dla ptaków i innych niedoszłych drapieżników. Te szkodliwe substancje są związane z kolorem biedronki. Im jaśniejsza biedronka, tym silniejsze są jej toksyny.
              5. Biedronki są małe i zazwyczaj mają dość okrągły kształt. Kolor osłon skrzydeł może być żółty, pomarańczowy lub czerwony i często ma małe czarne kropki.
              6. Biedronka może zjeść 5000 mszyc w swoim życiu. W rzeczywistości, jak tylko biedronki się wyklują, zaczynają ucztować.
              7. Podobnie jak inne owady, biedronka ma egzoszkielet wykonany z białka, takiego jak to, które tworzy nasze włosy i paznokcie.
              8. Ptaki, takie jak jerzyki i jaskółki, jedzą biedronki, podobnie jak niektóre pająki i chrząszcze.
              9. Kiedy biedronka lata, macha skrzydłami 85 razy na sekundę.
              10. Biedronki to chrząszcze. W Wielkiej Brytanii istnieje 46 różnych typów, ale tylko 26 wygląda jak klasyczna biedronka, jaskrawo zabarwiona i wzorzysta.
              11. Jej ciało składa się z trzech części: głowy, klatki piersiowej i brzucha. Każda z tych trzech części ciała ma inną funkcję.
              12. Większość innych zwierząt uważa, że biedronki smakują okropnie. Jaskrawy kolor działa jak ostrzeżenie. W momencie ataku biedronki „wykrwawiają” również nieprzyjemną substancję.
              13. Mszyce są jednak czymś więcej niż tylko źródłem pożywienia. Działają również jako sygnał, kiedy nadchodzi czas na kojarzenie biedronek. Kiedy mszyce zaczynają znikać, biedronki zdają sobie sprawę, że nadchodzi zima.
              14. Biedronki składają setki jaj w koloniach mszyc i innych szkodników żywiących się roślinami. Gdy się wyklują, larwy biedronek natychmiast zaczynają się żywić.
              15. Na całym świecie biedronki są postrzegane jako omeny szczęścia. W Anglii, znalezienie biedronki oznacza, że będą dobre zbiory. W Szwecji, jeśli biedronka wyląduje na dłoni młodej dziewczyny, wkrótce wyjdzie za mąż.
              16. Biedronki są oficjalnymi owadami stanowymi w Delaware, Massachusetts, New Hampshire, Ohio i Tennessee.
              17. Larwy różnią się kolorem. Wiele z nich jest szarych z cętkowanymi plamami, ale występują również żółte lub brązowe larwy. Larwa zrzuca skórę cztery razy w ciągu 3-6 tygodni.
              18. Biedronki występują prawie na całym świecie, ale szczególnie w klimacie umiarkowanym. Często można je spotkać w lasach, ogrodach, a także w miejscach pełnych chwastów.
              19. Zagrożenia dla biedronek obejmują drapieżniki, pasożyty i rywalizujące z nimi biedronki.
              20. Większość biedronek żarłocznie pożerają owady żywiące się roślinami, takie jak mszyce, i w ten sposób pomagają chronić uprawy.
              21. Biedronka oddycha przez otwory na bokach ciała.
              22. Średnia długość życia biedronki wynosi od 2 do 3 lat.

              Informacje zostały zaczerpniete ze strony https://fajnepodroze.pl/21-najciekawszych-ciekawostek-o-biedronkach/

               

            • Nasze pracowite pszczółki - kl.3

            • Jak ważne są pszczoły uczyli się w tym tygodniu uczniowie kl. 3. Ich piękne prace przedstawiamy powyżej :)


              O pszczołach...

                   Pszczółka Maja, miód, ule...  to  najczęściej pojawiające się skojarzenia z pszczołami. Tymczasem pszczoły to o wiele więcej niż pszczoła miodna. W Polsce mamy kilkaset przeróżnych gatunków tych owadów. Wszystkie żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym, jednocześnie zapylając odwiedzane rośliny. Umożliwiają w ten sposób roślinom zapłodnienie, a w rezultacie powstanie owocu (więcej o zapyleniu przeczytasz poniżej). To właśnie pszczołom i ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Dzięki temu, że ich gatunki są tak różnorodne, mogą zapylać różne rodzaje roślin i działać w różnych warunkach.

                   Wczesną wiosną pszczoły ruszają do pracy – zapylają kwitnące sady, łany rzepaku i większość roślin będących surowcem do produkcji żywności. Według szacunków w naszej szerokości geograficznej rośliny owadopylne stanowią około 78 proc. gatunków. Bez pszczół wiele gatunków roślin nie mogłoby się rozmnażać, wytwarzać owoców, lub ich uprawy dawałyby niewielkie plony a owoce byłyby małe i zdegenerowane.

              Pszczoły ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się m. in. Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy. Prawdziwy armagedon przeżywają jednak właśnie w XXI wieku. Dlaczego są takie ważne? „Jeśli wyginą pszczoły, wówczas rodzajowi ludzkiemu zostaną już tylko cztery lata” – Albert Einstein. 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. 

              Powyższe informacje zapozyczone ze strony: https://www.pomagamypszczolom.pl/o-pszczolach/
              (zachęcam do lektury całego artykułu) oraz  https://lopuchowko.poznan.lasy.gov.pl/widget/aktualnosci/-/asset_publisher/qyZ4/content/swiatowy-dzien-pszczol/maximized

               

            • OTWÓRZ SIĘ NA POMOC Z GMINĄ ŻÓRAWINA

            • OTWÓRZ SIĘ NA POMOC Z GMINĄ ŻÓRAWINA

                   Troska o zdrowie to dla wielu osób temat numer jeden. Zdarza się jednak, że zdrowie psychiczne schodzi na drugi plan. W czasie pandemii wiele osób, w tym coraz więcej dzieci doświadcza uczucia niepokoju spowodowanego izolacją społeczną. Pojawiają się nowe lęki związane z obecną sytuacją, które sprawiają, że coraz więcej ludzi boryka się z objawami depresji.


                   Kiedy smutek zmienia się w chorobę? W jakim momencie konieczna jest pomoc psychologa lub psychiatry? Co powinno Cię zaniepokoić w zachowaniu Twoim lub bliskich?

                  
              Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem opracowanym przez specjalistów z dziedziny zdrowia psychicznego, zrealizowanego w ramach Kampanii „OTWÓRZ SIĘ NA POMOC”
              /Plik z poradnikiem w załączniku./

                   
              Zachęcamy również do wzięcia udziału w interaktywnym filmie edukacyjnym, w którym każdy może pokierować losem bohatera. To od Waszej decyzji zależy jak zakończy się opowieść. Film staje się więc grą, w której użytkownik dokonuje wyborów w temacie uzależnień i bezpieczeństwa w sieci.


              Gra przeznaczona jest zarówno dla dzieci jak i rodziców.link do interaktywnego filmu: https://wroclaw.naszemiasto.pl/zorawina-otworz-sie-na-pomoc/re

              Ogłoszenie zamieszczone na prośbę Pani Anny Dytwińskiej z GOPS w Żórawinie

            • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty 12.04.21r.

            • Wrocław 2021-04-12

              Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki i Koledzy!

                   Od ponad roku mierzymy się z bezprecedensowym wyzwaniem, jakim
              jest pandemia koronawirusa. Codziennością szkół, a w ostatnich tygodniach
              także przedszkoli stało się nauczanie zdalne. Co najmniej do 18 kwietnia br.
              przedszkolaki i uczniowie zostaną w domach. Trzecia fala pandemii utrzymuje
              się na wysokim poziomie, zajętych jest osiemdziesiąt kilka procent łóżek
              w szpitalach, podobnie rzecz się ma z respiratorami. W najbliższych dniach
              będą się ujawniać skutki społecznych zachowań w czasie Świąt Wielkanocnych.
              Trudno się dziwić, że w tej bardzo poważnej sytuacji podejmowane są decyzje
              o utrzymaniu obostrzeń w różnych obszarach życia gospodarczego
              i społecznego, w tym w oświacie. Z drugiej strony przyspiesza akcja szczepień,
              rząd deklaruje, że do końca czerwca zaszczepieni zostaną wszyscy chętni.
              Dobroczynnym efektem szczepień milionów Polaków stanie się odporność
              populacyjna co pozwoli na powrót do normalności.
                   Dziś nie sposób precyzyjnie określić terminu powrotu do nauki
              stacjonarnej. Odpowiedzialnie można stwierdzić jedynie, że powrót ów -
              skorelowany z liczbą zachorowań i sytuacją w służbie zdrowia - powinien być
              możliwie szybki i rozpocząć się od najmłodszych (przedszkola, klasy 1-3 szkół
              podstawowych). Jest szansa, że stanie się tak jeszcze w kwietniu.
                   To wszystko oznacza, że przez najbliższe tygodnie, a może i miesiące do
              zakończenia roku szkolnego 2020/2021 będziemy kontynuować nauczanie na
              odległość. Jak nigdy potrzebna jest systematyczność, wytrwałość
              i konsekwencja.
                   Gorąco dziękuję Koleżankom i Kolegom za ofiarną pracę
              i zaangażowanie, za serce wkładane w podejmowane działania. Wiele wskazuje
              na to, że w walce z pandemią koronawirusa jesteśmy na ostatniej prostej - choć
              będzie to długa prosta. Na finiszu potrzebny jest największy wysiłek
              i mobilizacja, na ostatnich metrach daje się z siebie wszystko. Dziękując raz
              jeszcze proszę o codzienną, rzetelną, z pasją wykonywaną pracę. Jako że
              długotrwała izolacja przynosi negatywne skutki psychiczne w szczególności
              proszę o częste komunikowanie się z uczniami i rodzicami. Proszę
              o zwielokrotnioną empatię, serdeczność i życzliwość. W szczególności polecam
              uwadze Koleżeństwa relacje z uczniami niepełnosprawnymi, mającymi
              trudności w nauce oraz z rodzin dysfunkcyjnych, a także z uczniami zdającymi
              w tym roku egzaminy (maturalny, ósmoklasisty, zawodowy).
                   To my, kadra pedagogiczna, odpowiadamy za wykształcenie
              i wychowanie młodego pokolenia. Wyposażamy je w umiejętności i wiedzę,
              kształtujemy charaktery, formujemy osobowości. Dodajemy odwagi i skrzydeł.
              Nam nie wolno opuścić rąk i ustać ze znużenia. My musimy być mocni,
              zdeterminowani i wytrwali. Wtedy wygramy z przeciwnościami losu
              i wypełnimy naszą misję.
                   Upalnym, pamiętnym latem 1980 r. szeroko po Polsce rozlała się fala
              strajków. Polacy podnieśli się z kolan i zbuntowali przeciw komunistycznej
              władzy. Rodził się nienależny, samorządny związek zawodowy oraz
              wielomilionowy ruch społeczny o pięknej i zobowiązującej nazwie
              „Solidarność”. Na murze okalającym Stocznię Gdańską w sierpniu 1980 r.
              strajkujący robotnicy umieścili napis: „Tylko solidarność i cierpliwość zapewnią
              nam zwycięstwo”. To przesłanie jest wyjątkowo aktualne. W chwilach próby
              weźmy je za własne.

              Z wyrazami szacunku i życzeniami zdrowia
              Roman Kowalczyk
              Dolnośląski Kurator Oświaty

            • Wesołego Alleluja :)

            • Wesołych Świąt Wielkanocnych :) życzą uczniowie naszej szkoły!! 

              Wyniki konkursu:
              I miejsce otrzymują: Tamara Wosiek kl. VI, Emilia Bronowicka kl. III, Aleksandra Falkowska kl. VII oraz Martyna Bronowicka kl. VII
              wyróżnienie otrzymuja: Karolina Andryśkiewicz kl. V oraz Maja Gołaszewska kl. V

              Gratulujemy!! Słodkie niespodzianki wręczone zostana po powrocie do szkoły :)

            • Wesołych Świąt Wielkanocnych

            • Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego "Alleluja" :)
               

      • Logowanie