• Aktualności

            • GÓRY WAŁBRZYSKIE - BOROWA 27.07.21r. - II dzień półkolonii

            • II dzień półkolonii - szczyt Borowa w Górach Wałbrzyskich

              W drugim dniu półkolonii dzielnie wspinaliśmy się na szczyt Borowej. Po dojściu czekał nas przepiękny widok oraz wieża widokowa. Została wybudowana pod koniec 2017r. z funduszy Gminy Jedlina-Zdrój, Gminy Wałbrzych i Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu. Interesujący jest jej opis techniczny: "Wieża widokowa to konstrukcja stalowa, skręcana, tworząca kształt hiperboloidy jednopowłokowej o przekroju szesnastokąta". Używając bardziej przystępnego słownictwa, prezentuje się bardzo dobrze i wyróżnia się swoją nieszablonową konstrukcją.

              BorowaGóra Czarna (niem. Schwarze-BergSchwarzebergSchwartzenberg) – najwyższy szczyt Gór Czarnych i całych Gór Wałbrzyskich w Sudetach Środkowych, o wysokości 853,3 m n.p.m. Uważany jest za odrębny masyw lub przypisywany do Rybnickiego Grzbietu. Jest najwyższym (granicznym) punktem w granicach administracyjnych Wałbrzycha, a także w granicach administracyjnych Jedliny-Zdroju (informacje zaczerpniete ze strony https://pl.wikipedia.org/wiki/Borowa_(g%C3%B3ra).

            • KROŚNICE + MILICZ - I dzień półkolonii

            • I dzień półkolonii


              Krośnicka Kolej Wąskotorowa
               jest niewątpliwie największą atrakcją turystyczną Krośnic i okolic. Jest to jedna z niewielu czynnych kolei parkowych w Polsce.Kolejka kursuje na terenie Zespołu Pałacowo – Parkowego w Krośnicach, po niemal 3 km trasie, gdzie znajduje się 5 mniejszych stacyjek.

              Muzeum BOMBKI w MILICZU mieści się w Kreatywnym Obiekcie Multifunkcyjnym, który powstał w miejscu dawnej fabryki bombek w Miliczu. W latach 1951 – 2008 roku była to jedna z największych w Polsce manufaktur szklanych ozdób choinkowych. Rocznie wydmuchiwano w niej około miliona bombek. Część z nich sprzedawano w kraju, ale aż 90% milickiej produkcji szło na eksport: m.in. do USA, Kanady, Anglii, Szwecji, Norwegii, Holandii, Niemiec, Australii i Nowej Zelandii.

              Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z naszej wycieczki :)

            • Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej 12.07.2021r.

            • To już po raz czwarty w Węgrach odbyły się 12 lipca obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. 

              Tego dnia, 78 lat temu, miała miejsce brutalna pacyfikacji Michniowa. Niemcy zamordowali ponad 200 osób oraz spalili doszczętnie świętokrzyską wieś.

              Nawiązując do tych tragicznych wydarzeń z 1943 r., w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej, Sejm 29 września 2017 r. ustanowił 12 lipca świętem państwowym. 12 października 2017 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tworzącą nowe święto.

              W okolicznościowych wystąpieniach m.in. Wicewojewody Dolnośląskiego, Dyrektora IPN we Wrocławiu oraz Wójta Gminy Żórawina Pana Jana Żukowskiego bardzo mocno podkreślana była patriotyczna postawa i poświecenie mieszkańców wsi w latach II wojny światowej, ale też i praca dla dobra Ojczyzny. Uroczystość uświetniła obecność jednostek i instytucji wojskowych Garnizonu Wrocławskiego, w tym kompanii honorowej i posterunku honorowego. Obecne były także poczty sztandarowe szkół: Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Węgrach, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Borku Strzelińskim, a także Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Polakowicach. Miłym akcentem był występ uczniów naszej szkoły, z krótkim programem patriotycznym. Dziękujemy bardzo: Emilce Bronowickiej, Martynie Bronowickiej, Aleksandrze Falkowskiej, Martynie Leks, Kamili Kuriata oraz Paniom: Magdalenie Lisowskiej i Joannie Golińskiej za przygotowanie uczniów do występu. Za udział w poczcie sztandarowym dziękujemy: Martynie Bronowickiej, Aleksandrze Falkowskiej, Igorowi Socha; a Pani Danucie Wróbel za opiekę nad pocztem. Miło nam, że mimo wakacji uczniowie zachcieli poświęcić swój czas na udział w obchodach święta. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dzisiejszego dnia. Dziękujemy bardzo Pani Agnieszce Bronowickiej za pełnienie funkcji fotoreportera.

              Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.
               

               

            • Pożegnanie kl.8

            • "Ale to już było.... " przed południem uroczyście pożegnaliśmy klasę 8 - NASZYCH ABSOLWENTÓW!! 

              Najpierw klasa 7 zaprezentowała ciekawą prezentację, część artystyczną i film, a następnie klasa 8 oficjalnie pożegnała szkołę.  Oczywiście nie zabrakło wręczenia wspaniałych świadectw, nagród, pucharów... wielu podziękowań i chwil wzruszeń. Była również niespodzianka dla naszej Pani Alicji, która odchodzi na emeryturę. Po uczcie dla ducha było i coś dla ciała :) Dziękujemy rodzicom kl.8 :) !

              Przypomnij to sobie jeszcze raz :)

              Kamila to jest dziewczyna, co naszą szkołę rozsławiła.Śpiewając poruszała serca wszystkie i sprawiała, że człowiek spotykał na przerwie artystkę.

              Stefan często dużo mówił, jego myśli jak wodospad spadały i pozostawiały długie strugi.Na zawodach często w szranki stawał i przeciwnika obojętnym nie pozostawiał.

              Anna jest nieugięta, wie czego chce.Choćbyś skarby przynosił, nie zmienisz jej.Ta inteligentna szachistka zapewne ma plan tajny, na którym świat kiedyś zyska.

              Bartek potrafi być wytrwały, gdy ma swój jasny cel.Wówczas podnosi poprzeczkę i wszystkim nauczycielom jest na sercu lekko, że hej.Na zawodach walczy jak lew, aż sędziom podnosi się brew.

              Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego aby ta uroczystość się odbyła (uczniom, rodzicom i nauczycielom)!


              Absolwenci pamiętajcie "Każdy koniec to również początek. Otwierasz czystą kartę i zapisujesz ją od nowa. Tym razem tak jak chcesz..."  POWODZENIA!!!

            • Zakończenie roku szkolnego kl.1-3

            • W piątek 25 czerwca zakończyliśmy uroczyście rok szkolny 2020/2021. Jako pierwsi nagrody i świadectwa otrzymali uczniowie kl. 1-3. Dla ośmioro z nich była to długo wyczekiwana chwila na pierwsze świadectwo w życiu :) Część pierwsza zakończyła się krótkim występem kl.3. Jako drudzy świdaectwa orztymali uczniowie kl. 5 i 6. A na koniec nasi najstarsi uczniowie kl. 7 i 8. (Realcja z pozegnania kl.8 w następnej aktualności :) )! Udanych WAKACJI!!!

            • Emilia Bronowicka Laureat za zajęcie VII miejsca w Ogólnopolskim Konkursie "Orzeł Matematyczny"

            • 25 czerwca Pani Dyrektor Barbara Sasak wręczyła EMILII BRONOWICKIEj uczennicy kl. 3 piękną statuetkę i dyplom Laureata za zajęcię VII miejsca w Ogólnopolskim Konkursie "Orzeł Matetmatyczny" online w sesji wiosennej w roku szkolnym 2020/2021. W konkursie tym brali również udział uczniowie klas straszych 6-8. Piękny i zarazem podniosły był to początek zakończenia roku szkolnego. :)

            • Zabawy nadszedł czas... :)

            • "Mała rzecz a cieszy" to powiedzenie ma w sobie dużo prawdy. Nagrodą uśmiech na twarzy naszych dzieci :) jedne z ostatnich zabaw na świetlicy w tym roku szkolnym

            • wycieczka kl.1-3 Arboretum Wojsławice

            • Dnia 16.06.21r. uczniowie klas 1-3 wraz w wychowawcami wybrali się na wycieczkę do ogrodu botonicznego  Arboretum w Wojsławicach. 
              Arboretum jest szczególnym rodzajem ogrodu botanicznego, w którym dużą część zajmuje kolekcja drzew, krzewów i krzewinek. Wojsławicki ogród jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.To idealne miejsce na spacer. Możesz przysiąść na ławeczce w cieniu kasztanowca, albo położyć się pośrodku zieleni. Arboretum w Wojsławicach słynie z kolekcji azalii i rododendronów (maj), ale też dziesiątek tysięcy liliowców, które można podziwiać w lipcu. Różaneczniki w Wojsławicach są najstarsze i największe w Polsce, więc koniecznie trzeba je zobaczyć.  Z kolei kolekcja liliowców jest największa w Europie!
              Całość wygląda jak ogród wyjęty prosto z bajki Disney.  Podziwiając te wspaniałości czas upłwa bardzo szybko. Nasi uczniowie spedzili tam bardzo miło czas, podziwiając te cuda natury. 

            • Wycieczka - Wielka Sowa 14.06.21 :)

            • WIELKA SOWA ZDOBYTA!!!! :) Super wycieczka :)

              Dnia 14.06.21r. klasy V- VIII wybrały się na wspólną wycieczkę szkolną.
              Naszym celem było zdobycie szczytu Wielka Sowa 1015 m n.p.m. w masywie Gór Sowich.
              Wysiedliśmy na przełęczy Sokolej i po ok 30 minutach forsownego podejścia dotarliśmy do pierwszego przystanku na trasie - schroniska Orzeł. Potem trasa wiodła już tylko w lasie. Co jakiś czas robiliśmy postuje podziwiając przyrodę lub obiekty spotkane na trasie np. drugie schronisko Sowa oraz pomnik w kształcie piramidy Carla Wiesena. Powoli, ale do przodu udało się wszystkim dotrzec na górę. Tu mieliśmy czas na odpoczynek, grilowanie kiełbasek o czywiście  wieżę widokową.
              Wieża widokowa na szczycie Wielkiej Sowy pochodzi z roku 1906 i ma wysokość 25 metrów. Nieco ponad 30 lat wcześniej powstała tutaj konstrukcja drewniana. Podczas uroczystego otwarcia murowanej budowli, które odbyło się w drugiej połowie maja roku 1906, brały udział tłumy ludzi, a wieży nadano imię Żelaznego Kanclerza Otto van Bismarcka. Panorama ze szczyty jest imponująca, sięga Śnieżki, Śnieżnika, Broumowskich Sten, oraz choćby tajemniczej Ślęży. Obecnie wieża nosi imię Mieczysława Orłowicza. 
              Wszystko co dobre niestety szybko się kończy. Po zejściu do naszego punktu startu zjedliśmy jeszcze smaczne lody i wróciliśmy cali i zdrowi do domu :)  

              Zachęcam do obejrzenia naszej galerii z tej wycieczki :) 

            • Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat – informacje

            • Warszawa, 11 czerwca 2021 roku

               

               

               

              Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat
              – informacje dla szkół i placówek

               

               

               

              Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat.   Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Przygotowaliśmy informacje dla szkół i placówek w tej sprawie. Wraz z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Wszystkie materiały zostaną przekazane do szkół za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.

               

              Organizacja szczepień

              Szczepienia będą odbywały się w istniejącej bazie punktów szczepień populacyjnych
              i powszechnych oraz na terenie placówek oświatowych (tryb mobilny).

               

              Tryb mobilny będzie realizowany przez doświadczone podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.

               

              Mapa punktów szczepień https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/

               

              Gdzie i kiedy uczniowie mogą się szczepić?

              Już od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować dzieci od 12. roku życia na szczepienie przeciw COVID-19. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. W tych miejscach jest realizowany cały proces szczepienia, który obejmuje:

              • zgodę rodzica,
              • kwestionariusz,
              • kwalifikację lekarza,
              • szczepienie.

               

              Harmonogram szczepień po wakacjach

              Po zakończeniu wakacji szczepienia będą wykonane w dotychczasowych miejscach oraz w tymczasowych mobilnych punktach szczepień. Zorganizują je podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.

               

              Szczepienia będą odbywały się według następującego harmonogramu:

              • I tydzień września (1.09-5.09) – tydzień informacyjny – lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym,
              • II tydzień września (6.09-12.09 – tydzień przygotowania do szczepienia – zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci,
              • III tydzień września (13.09-19.09) – tydzień szczepień.

               

              Przygotowanie się ucznia do szczepienia – rekomendacje dla rodziców

              Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców i opiekunów. W zaleceniach znalazły się m.in. informacje dotyczące spożywania posiłków przed szczepieniem czy przyjmowania leków. Przed szczepieniem rodzice powinni zwrócić także szczególną uwagę na rzetelne wypełnienie kwestionariusza. Ważne jest, aby podali wszystkie istotne informacje o zdrowiu dziecka.

               

              Dlaczego warto się zaszczepić?

              Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach, placówkach i na uczelniach, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dzięki szczepionce możemy chronić nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych.

               

              Jak działa szczepionka?

              Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka jest darmowa i dobrowolna.

               

              Ministerstwo Edukacji i Nauki

              Departament Informacji i Promocji

               

            • Piknik kl. VI

            • Klasa VI wraz z wychowawcą Pania Martą Marków udziała we wtorek na godzinie wychowawczej piknik klasowe. Fajnie mieli :) Troszke im pozazdrościliśmy i szukujemy się z innymi klasami na następną wychowawczą :)

            • Dzień Dziecka 2021r.

            • Międzynarodowy Dzień Dziecka (MDD) –  dzień ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945) i obchodzony od 1955
              w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ
              ; w Polsce MDD obchodzony jest 1 czerwca.

              Aby uczcić dziejsze święto zorganizaowaliśmy dziś w naszej szkole Dzień Sportu :) Uczniowe młodsi i strasi bawili się, biorąc udział w zawodach: trójboju oraz turnieju rekreacyjno-sportowym. Zwyciezcy trójboju otrzymali pamiatkowe medale oraz dyplomy. Po tych "cieżkich zmaganiach sportowych" zjędliśmy pyszne kiełbaski oraz słodkie niespodzianki :) Było super:) Zapraszamy do obejrzenia fotorelacja z dziejszego dnia na naszej stronie oraz na Facebooku naszej szkoły :) powyżej zdjęcia z wręczenia nagród, zwyciezcy oraz pamiątkowe zdjęcia klasowe :)

              Wszystkie NAJ..NAJ..NAJ.. z okazji Waszego święta Dzieci!!
               

            • Egzamin Ósmoklasisty 25., 26. i 27.05.21r.

            • W nadchodzących dniach uczniowie kl. 8 piszą bardzo ważne dla nich egzaminy! 

              Termin główny egzaminu ósmoklasistów

              • 25 maja 2021 r. (wtorek), godz. 9:00 - język polski 
              • 26 maja 2021 r. (środa), godz. 9:00 - matematyka
              • 27 maja 2021 r. (czwartek), godz. 9:00 - język obcy nowożytny

                Uczniwie kl. 1-7 nie mają w tych dniach lekcji, ale pamiętajcie TRZYMAMY MOCNO KCIUKI ZA

                NASZYCH ÓSMOKLASISTÓW!! POWODZENIA!! :)
            • Wyróżnienia w konkursie z okazji Światowego Dnia Wody

            • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie organizowanym przez Wodociągi Żórawina z okazji Światowego Dnia Wody. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu plakatu zachecającego do oszczędzania wody.

              Wszyscy nasi uczniowie  otrzymali dziś pamiątkowe medale-  odznakę Strażnika Wody. Ponadto szkoła otrzymała planszę edukacyjną jak dbać o wodę.

              Wyróżnienia otrzymali: I. Banaś kl. 6, E. Bronowicka kl. 3, M. Bronowicka kl.7, L. Bronowicki kl.1, W. Buczek kl. 2, A. Falkowska kl.7, I. Feliniak kl.1, N. Handzel kl. 6, M. Kołodyńska kl. 6, A. Kuriata kl. 1, Sz. Majer kl.3, N. Napierała kl.1, O. Papierkowski kl. 1 oraz B. Sujka kl.1! Gratulujacje!! :)

            • Nasze sukcesy- wręczenie nagród i dyplomów

            • Po powrocie do szkoły nie mogło zabraknąć "miłych akcentów", które podsumowały udział naszych uczniów w wielu konkursach (odbywających się od lutego do kwietnia). Udało nam się wreczyć nagrody i dyplomy w nastepujących konkursach:
              - konkurs plastyczny stwórz SMOGOLUDA - dyplomy otrzymały Nikola Napierała z kl.I oraz Emilia Bronowicka z kl.III
              - Gminny Konkurs Języka Angielskiego "Know Your Words" dyplomy i nagrody otrzymały Nadia
              z kl. VI, Martyna L. z kl. VII, Aleksandra z kl. VII, Martyna B. z klasy VII oraz Anna z kl. VIII) 

              - dyplomy za udział w Wielkim Teście Edukacyjnym "Planeta i życie" oraz "Odkrycia
               reakcje"
               reprezentowały nas Aleksandra Falkowska z kl. VII oraz Martyna Bronowicka z kl. VII
              Gminny Konkurs Językowy "Daję słowo" dyplomy i nagrody otrzymały Maja z kl. V, Nadia z kl. VI, Martyna L. z kl. VII, Aleksandra z kl. VII oraz Martyna B. z klasy VII)
              - słodki upominek dla uczennic za konkurs plastyczny 
              OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNY Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii dla Aleksandra Falkowska z kl. VII, Martyna Bronowicka z kl. VII oraz Emilii Bronowickiej z kl. III
              - Samorząd Uczniowski wręczył również słodkie upominki za udział w konkursach Walentynkowym oraz Wielkanocnym.

            • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty 17.05.21r.

            • Wrocław, 17.05.21r.                                                                                                                                                                                  

                                                                                                 

               Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki i Koledzy!

               

                   Trzecia fala pandemii koronawirusa opadła, dzienna liczba zachorowań zmniejszyła się do kilku tysięcy. Wprowadzone obostrzenia oraz masowe szczepienia realizowane w ramach Narodowego Programu  Szczepień przeciw COVID-19 „#Szczepimy się” przyniosły pożądane efekty. Przy tak intensywnym tempie szczepień za kilka tygodni powinniśmy osiągnąć
              w naszym kraju odporność populacyjną.

                   Po długich miesiącach wymuszonej przez pandemię koronawirusa nauki zdalnej stopniowo wracamy do szkół: dzieci już uczęszczają do przedszkoli i klas I-III w szkołach podstawowych, od 17 maja
              trybie hybrydowym zostaną wznowione zajęcia w klasach IV-VIII w szkołach podstawowych oraz
              we wszystkich klasach w szkołach ponadpodstawowych, od 31 maja nauka stacjonarna stanie się powszechna.

                   Marzenia się spełniają, tęsknota nie jest na próżno. Powrót do normalności w oświacie na naszych oczach staje się faktem. Aż się chce wykrzyknąć - nareszcie! Powrót do szkół jest wielką radością, spełnieniem oczekiwań, realizacją pragnień. Przede wszystkim wszakże jest ogromnym wyzwaniem dla wszystkich uczestników szkolnych wspólnot, a także osób i instytucji związanych z edukacją. Nie będzie jednorazowym wydarzeniem, ale procesem. Przed nami trudny czas adaptacji, odnawiania relacji, reintegracji zespołów uczniowskich i pracowniczych, odbudowy wspólnoty. Powrotu do formy psychicznej i fizycznej po długotrwałej izolacji. Uzupełniania zaległości i realizacji podstaw programowych z poszczególnych przedmiotów. Klasyfikacji uczniów i promocji do klasy następnej, wszak zajęcia dydaktyczne kończą się już 25 czerwca. Wśród wielu uczniów i rodziców pojawiają się
              - co naturalne - obawy jak będzie wyglądał powrót do szkoły, lęk przed wzmożonymi wymaganiami i falą tsunami sprawdzianów. 

                    W tych wyjątkowych chwilach gorąco dziękując za rzetelną i ofiarną pracę oraz ufając
              w kompetencje Koleżeństwa bardzo proszę o codzienny, promienny uśmiech, zwielokrotnioną empatię, życzliwość i wyrozumiałość. Proszę o wsparcie okazywane wszystkim uczestnikom szkolnej wspólnoty
              i sobie nawzajem.                     

                   Mądrzy nauczyciele w starożytnym Rzymie mawiali: „nil mirari, nil indignari, sed intellegere” - nie dziwić się, nie oburzać, ale zrozumieć. Podążmy tym tropem. Wymagania powinny być dostosowane do możliwości psychofizycznych uczniów. Liczba sprawdzianów (zwłaszcza tych obejmujących większą liczbę jednostek lekcyjnych) winna mieścić się w granicach rozsądku i być zgodna z postanowieniami wewnątrzszkolnego systemu oceniania. Roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych muszą zostać wystawione zgodnie z przepisami prawa oświatowego. Uzupełnianie braków oraz nadrabianie zaległości, które powstały podczas nauczania na odległość potrwa dłużej niż kilka czy kilkanaście dni. Znów sięgnę do skarbnicy mądrości starożytnych Rzymian: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo, sic homo doctus fit non vi, sed saepe studendo” (Tak jak kropla drąży skałę/kamień nie siłą, ale ciągłym padaniem, tak człowiek zdobywa wiedzę nie gwałtownie, nie od razu, lecz przez systematyczną naukę).

                   Spieszę poinformować, że Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy 187 mln zł na dodatkowe zajęcia wyrównawcze z poszczególnych przedmiotów, będą one dla uczniów dobrowolne. W ramach przeciwdziałania hipokinezji (długotrwałej bezczynności ruchowej) wdrażany jest ministerialny program „Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii”, przygotowany we współpracy z Akademiami Wychowania Fizycznego w całym kraju.
              W szkołach uruchomione zostaną dodatkowe, dobrowolne zajęcia aktywizujące fizycznie uczniów. Szkolenia adresowane do nauczycieli wychowania fizycznego oraz wychowania wczesnoszkolnego wzbogacające ich warsztat pracy oraz uprawniające do prowadzenia tych dodatkowych zajęć przeprowadzi Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Zajęcia dodatkowe, zarówno przedmiotowe, jak i aktywizujące ruchowo, będą realizowane w czerwcu br. oraz od początku nowego roku szkolnego 2021/2022.
              O szczegółach i terminach będziemy na bieżąco informować szkoły. Zapraszam ponadto do częstego odwiedzania stron internetowych Ministerstwa Edukacji i Nauki (www. mein.gov.pl) i Kuratorium Oświaty (www.kuratorium.wroclaw.pl). Obie strony stanowią źródło rzetelnej, aktualnej i użytecznej informacji.   

               

              Koleżanki i Koledzy! 

                   Przyszło nam żyć w ciekawych czasach. Ciekawych czyli wyjątkowych, trudnych, niebezpiecznych.
              Z jednej strony obfitujących w niepokój i rozterki, z drugiej pełne ważnych zadań i wyzwań. Tym bardziej potrzebne są dobroć i solidarność, zaangażowanie i cierpliwość .

              Jesteśmy wychowawcami i nauczycielami (a każdy nauczyciel wychowuje), którzy nie od wczoraj znają swój pedagogiczny fach. Dysponujemy dużą wiedzą i sporym doświadczeniem, doskonalimy się, dzielimy dobrymi praktykami. Mamy wokół siebie wielu życzliwych ludzi i pomocnych organizacji. Jestem święcie przekonany, że wspierając się i zgodnie współdziałając sprostamy bezprecedensowemu  wyzwaniu, jakim jest powrót do szkół po kilkumiesięcznej przerwie.

              A poza tym, jak to pisała nasza poetessa Agnieszka Osiecka: „Świat nie jest taki zły, świat nie jest wcale mdły. Niech no tylko zakwitną jabłonie!”.

                                                                     Z wyrazami szacunku i serdecznością

                                                                                            Roman Kowalczyk  

                                                                                     Dolnośląski Kurator Oświaty

               

    • Logowanie