• Aktualności

            • 21 stycznia DZIEŃ BABCI

            • Dzień Babci obchodzimy w Polsce 21 stycznia. W ten wyjątkowy dzień składamy wyrazy szacunku i wdzięczności babciom za ich codzienną pracę i pomoc w naszym wychowaniu. Z tej okazji młodci uczniowie naszej szkoły przygotowali śliczne laurki i życzenia. STO LAT wszystkim BABCIOM :)

            • Wytyczne MEiN, GIS i MZ dla klas I-III SP

            • Szanowni Państwo,

              od 18 stycznia br. przywracamy zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych.

              Aby umożliwić uczniom i nauczycielom bezpieczny powrót do szkół, przygotowaliśmy we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym odpowiednie wytyczne. Opierają się one w dużej mierze na zapisach znanych już m.in. z września 2020 r. 

              W wytycznych znajdują się rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

              Wytyczne załączam do wiadomości. Znajdą je Państwo także na naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-sanitarne-dla-klas-1-3.

              Szczegółowe regulacje dotyczące powrotu uczniów do szkół będą ujęte w rozporządzeniu, które już wkrótce Państwu przekażemy.

               

              Z wyrazami szacunku 

               

              Przemysław Czarnek 

              Minister Edukacji i Nauki

               

               

              Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas I-III szkół podstawowych

               

              Organizacja zajęć w szkole

               

              1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
              2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej (m.in. stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa).
              3. Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników.
              4. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
              1. 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
              2. dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
              3. dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
              4. opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
              1. Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.
              2. W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.
              3. Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
              4. Rekomenduje się posiadanie termometru bezdotykowego (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.
              5. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności) należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
              6. Należy zapewnić taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. Sale i węzły sanitarne dla poszczególnych klas w miarę możliwości powinny znajdować się na różnych piętrach budynku szkoły.
              7. Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami.
              8. Należy ustalić indywidualny harmonogram/plan dnia (lub tygodnia) dla danej klasy, uwzgledniający, m.in.:
              • godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły,
              • korzystania z przerw (nie rzadziej niż co 45 min),
              • korzystania ze stołówki szkolnej,
              • zajęć na boisku.
              1. Jedna grupa uczniów (klasa) przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
              2. Do grupy przyporządkowani są ci sami, stali nauczyciele, którzy w miarę możliwości nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach.
              3. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
              4. Sprzęty sportowe i programowe należy dokładnie czyścić oraz dezynfekować lub korzystać z przyborów jednorazowych. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
              5. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.
              6. Infrastruktura szkoły i sprzęt sportowy powinny być regularnie czyszczone z użyciem detergentu lub innych środków dezynfekujących. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
              7. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
              8. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
              9. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.
              10. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.
              11. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
              12. Podczas ustalania bezpiecznych zasad korzystania z szatni, należy udostępnić uczniom co drugi boks, przystosować inne pomieszczenia na szatnię lub wprowadzić różne godziny przychodzenia uczniów do szkoły zgodnie z harmonogramem/planem dnia (lub tygodnia), aby kontakt dzieci z różnych klas był jak najmniejszy.
              13. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, w miarę możliwości w grupach uczniów z danej klasy oraz w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych, które nie są wykorzystywane do bieżącej nauki. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Zaleca się zamiast środków do dezynfekcji rąk regularne mycie rąk wodą z mydłem. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
              14. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć do minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
              15. Należy ustalić i upowszechnić zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole. Nie powinny odbywać się w trakcie pracy stacjonarnej klas I-III, tylko po jej zakończeniu. Rekomenduje się ich organizację w małych grupach, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Po zakończeniu tych zajęć - mycie i dezynfekcja powierzchni dotykanych oraz dokładne wietrzenie sal.
              16. Należy ustalić i upowszechnić zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
              17. Rekomenduje się, we współpracy z pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania/higienistką szkolną, ustalić i upowszechnić zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
              18. Jeżeli w szkole funkcjonuje gabinet stomatologiczny, należy ustalić ze świadczeniodawcą na podstawie obowiązujących go wymagań określonych w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, zasady korzystania z gabinetu oraz godziny jego pracy i upowszechnić je wśród uczniów i ich opiekunów.
              19. Należy podjąć działania umożliwiające uczniom realne korzystanie z opieki stomatologicznej w szkolnych gabinetach dentystycznych, w tym zapewnić możliwość obecności rodzica w czasie udzielania świadczenia, gdy jest ona konieczna.  Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/wytycznedla-poszczegolnych-zakresow-i-rodzajow-swiadczen  - pkt 1 stomatologia, są zamieszczone zalecenia postępowania przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych w warunkach stanu epidemii COVID-19 w Polsce dla lekarzy dentystów, asysty stomatologicznej, gabinetów dentystycznych, laboratoriów techniki dentystycznej i pacjentów.
              20. Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej, zapewnić uczniom korzystanie z innych dystrybutorów pod nadzorem opiekuna. Zalecenia higieniczne w przypadku innych dystrybutorów wody zostały wskazane na stronie internetowej GIS https://gis.gov.pl/oswiata/udostepniania-wody-do-spozycia-w-placowkach-oswiaty-fontanny-z-woda-do-picia-dystrybutory-wody-zrodelka/.
              21. Dyrektor szkoły aktualizuje i upowszechnia wewnętrzny regulamin lub procedury funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem specyfiki placówki oraz zalecenia wskazane w przedmiotowych wytycznych oraz aktualne przepisy prawa.
              22. Dyrektor szkoły wprowadzi dodatkowe środki ostrożności dotyczące funkcjonowania w szkole dzieci z chorobami przewlekłymi, w porozumieniu z ich rodzicami/opiekunami prawnymi, np.

              - obowiązek zachowania dystansu podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy,

              - w przypadku braku możliwości zachowania dystansu w miejscach wspólnie użytkowanych, tj. podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy, na korytarzach, w szatni – obowiązek osłony ust i nosa.

               

              Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń
              i powierzchni

              1. Przy wejściu głównym należy umieścić numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
              2. Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników z płynem do dezynfekcji.
              3. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
              4. Należy monitorować  codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
              5. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
              6. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
              7. Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarnohigienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
              8. Jeżeli na terenie szkoły uczniowie i pracownicy używają masek lub rękawic jednorazowych, należy zapewnić miejsca/pojemniki do ich wyrzucania. Zalecenia w tym zakresie zostały wskazane na stronie internetowej GIS: https://gis.gov.pl/zdrowie/koronawirus-zdrowie/informacje-i-zalecenia-pl/wytyczne-ws-postepowania-z-odpadami-w-czasie-wystepowania-zakazen-koronawirusem-sars-cov-2/
              9. Sale lekcyjne należy wietrzyć, nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w sali lekcyjnej, w tym również przed rozpoczęciem zajęć przez dzieci.
              10. Jeżeli z pomieszczeń szkoły korzysta podmiot zewnętrzny, należy zobowiązać go do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń i użytych przyrządów oraz sprzętów należących do szkoły, jak również ich wietrzenia.

               

              Gastronomia

              1. Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo należy wprowadzić zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników. Powinna być zachowana odpowiednia odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – zapewnienie środków ochrony osobistej. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.
              2. Korzystanie z posiłków powinno odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii. Spożywanie posiłków powinno odbywać się w tych samych grupach i z zachowaniem dystansu. Odległość między stolikami powinna wynosić co najmniej 1,5 m, chyba, że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.
              3. W przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
              4. Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.
              5. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać. Jeżeli szkoła nie posiada zmywarki, wielorazowe naczynia i sztućce należy umyć w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i wyparzyć. Jeżeli żywność zapewniona jest przez firmę zewnętrzną, a szkoła nie posiada zastawy stołowej wielorazowej, należy stosować jednorazowe naczynia i sztućce.
              6. Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych. Wymaganie to dotyczy szkół, w których nie jest możliwe zapewnienie właściwych warunków mycia naczyń i sztućców, porcjowania/nakładania dostarczonych posiłków. Należy zadbać o odpowiednie segregowanie zużytych pojemników i sztućców.
              7. Zaleca się usuniecie dodatków (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki) z obszaru sali jadalnej i wydawanie bezpośrednio przez obsługę. W stołówce nie zaleca się samoobsługi. Dania i produkty powinny być podawane przez osobę do tego wyznaczoną/ obsługę stołówki.
              8. Jeżeli posiłki dostarczane przez firmę cateringową do tej pory były przywożone w pojemnikach zbiorczych, następnie rozkładane i podawane z wykorzystaniem talerzy i sztućców będących na wyposażeniu szkoły, to taki sposób podawania posiłków może być kontynuowany, pod warunkiem, że naczynia i sztućce wielorazowego użytku stosowane w danej szkole będą myte zgodnie z zaleceniem wskazanym powyżej.
              9. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.

               

              Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły

              1. Wszyscy pracownicy powinni zostać poinstruowani o zasadach wynikających z Wytycznych oraz wprowadzonych w szkole szczegółowych rozwiązań.
              2. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
              3. W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna).
              4. Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić miejsce, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów infekcji dróg oddechowych.
              5. Pracownicy szkoły powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia objawów infekcji dróg oddechowych powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika (oraz powiadomić pracodawcę o nieobecności). W razie pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
              6. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych– dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu telefonicznego z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie teleporady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
              7. W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, dyrektor szkoły powinien skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu dokonania przez nią oceny ryzyka epidemiologicznego.
              8. Należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w zakresie dodatkowych działań i procedur związanych z zaistniałym przypadkiem.
              9. Zaleca się ustalenie miejsca, w którym przebywała osoba z niepokojącymi  objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem oraz przeprowadzenie dodatkowego sprzątania zgodnie z procedurami zakładowymi, a także zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
              10. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego*.

              * ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

              1. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia dostępnych na stronach https://gis.gov.pl/ lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.

              Załączniki – instrukcje

              1. mycia rąk
                https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak/
              2. dezynfekcji rąk
                https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/
              3. prawidłowego zdejmowania maseczki
                https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-maseczke/
              4. prawidłowego zdejmowania rękawiczek
                https://gis.gov.pl/aktualnosci/koronawirus-jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-rekawice/
              5. wykaz produktów biobójczych 
                http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze
            • WESOŁYCH ŚWIĄT :)

            • Z okazji Świąt Bożego Narodzenia ZDROWIA oraz wielu głębokich i radosnych przeżyć, wewnętrznego spokoju, wytrwałości, radości, jak najwięcej czasu spędzonego w z bliskimi :)

            • Boże Narodzenie nieco inaczej...

            • Tekst 1

                Wigilia przypada na 6 stycznia 2020 r. (poniedziałek), a Boże Narodzenie na 7 stycznia 2020 r. (wtorek). Podczas Bożego Narodzenia wierni Kościołów greckokatolickiego i prawosławnego zamiast opłatkiem, dzielą się podczas wieczerzy prosforą. Zamiast szopki wystawiają oni ikonę. Uczestniczą w świątecznych liturgiach przez trzy dni. Istnieje silna i żywa tradycja śpiewania kolęd podobnie jak w Polsce. Dawniej  zamiast choinki ustawiało się w kącie izby snop pszenicy, nazywany diduchem.

               

              Jakie to państwo?? ………………………………………

               

              Tekst 2

              Mieszkańcy łamią się opłatkiem, rzadko kiedy śpiewają kolędy (jeśli już to raczej piosenki świąteczne). Świętuje się tam jedynie przez dwa dni – Wigilię i Boże Narodzenie. Prezenty otwiera się dopiero w Boże Narodzenie. W większości domów stoi także choinka, mieszkania przyozdabia się kolorowymi lampkami. W świąteczną atmosferę od początku grudnia wprowadzają  specjalne jarmarki bożonarodzeniowe. Popularnym daniem jest indyk podawany z kasztanami. Je się także wędzonego łososia, kawior, pasztet z gęsich wątróbek , ostrygi oraz ślimaki. W większości domów na stołach gości także przepyszne ciasto w kształcie polana drzewa – Bûche de Noël.

               

              Jakie to państwo?? …………………………………

               

              Tekst 3

               Nie znają tradycji dzielenia się opłatkiem. Zamiast tego jest chleb, którym się obdzielają biesiadnicy. Jedzą mięso nie tylko wieprzowinę, ale i drób. Zwierzę zabijane jest w dzień nazwany NAT, który jest dziesiątym dniem przez Wigilią. Najważniejszymi daniami na wigilijnym stole są ozory w galarecie oraz pasztet z wieprzowych podrobów. W odróżnieniu od polskiej tradycji, na stole nie ma 12 potraw. Ze słodkości na stole znajdzie się keks. W dzień wigilijny ubierana jest także choinka. Im bardziej kolorowa, tym lepiej. Kiedy zbliżają się święta, dzieci w kolorowym korowodzie chodzą po ulicach i odwiedzają domu przystrojone w kolorowe światełka. Dzieci są symbolem mędrców idących za Gwiazdą Betlejemską, natomiast przystrojone w światła domu są symbolem oczekiwania i otwartości na przyjście Jezusa.

               

              Jakie to państwo?? ………………………………

               

              Tekst 4

              Święta obchodzi się w środku lata!!! Już od września w sklepach pojawiają się dekoracje, a w listopadzie przyozdobione są miasta. Tradycją jest zwiedzanie ulic i wybieranie najlepiej przyozdobionego domu w okolicy. Mikołaj wrzuca paczki do świątecznych skarpet, albo poszewek na poduszki. Podobno, gdy nie ma komina, wchodzi przez dziurkę od klucza. Prezenty rozpakowuje się w Pierwszy Dzień Świąt rano. Zamiast wieczerzy wigilijnej urządza się lunch. Święta to jednocześnie wakacje!!! Australijczycy obchodzą Święta dwa razy w roku!! Mamy Christmas in December i Christmas in July, czyli Święta w Lipcu.

               

              Jakie to państwo?? …………………………………..

               

              Tekst 5

              Nie dostają wolnego z okazji Bożego Narodzenia, to świąteczna atmosfera pozwala na chwilowe oderwanie się od codziennego stresu pracy czy nauki. Ciekawą bożonarodzeniową tradycją jest wręczanie sobie nawzajem jabłek. Święty Mikołaj jest w Państwie Środka nazywany Shengdan Laoren czyli Świątecznym Starcem. W dzień Bożego Narodzenia, zamiast naszego znajomego listonosza, listy może nam dostarczyć sam Mikołaj. Stąd inne zwyczaje - spotykają się na kolacji świątecznej, ale w restauracji. Nie znają np. jasełek, czy zwyczaju szopki bożonarodzeniowej. Kilka ważnych zasad: po pierwsze – prezent podajemy i odbieramy obiema rękami, po drugie – podarunek podajemy w złotym, srebrnym lub czerwonym opakowaniu, po trzecie – w żadnym wypadku nie wolno dawać upominku składającego się z czterech elementów, czy przedmiotów. 😊

               

              Jakie to państwo?? ………………………………………



              Odpowiedzi znajdą Państwo albo patrząc na flagi albo odczytując wspak 

              1. ANIARKU

              2. AJCNARF

              3. AINUMUR

              4. AILARTSUA

              5. YNIHC

            • Dzieła uczniów kl. III

            • Idą Święta, zatem prezentujemy różnorodne świąteczne prace plastyczne uczniów klasy III. Dziękujemy uczniom za prace a Pani Agnieszce Dyga za ich przesłanie :) Więcej prac naszych uczniów można podziawiać na Facebooku szkoły.

            • Ozdoby choinkowe kl.I

            • Nasi uczniowie z klasy I pod kierunkiem wychowawczyni Pani Agnieszki Zając robili dzisiaj ozdoby świąteczne na choinkę. Dzieci dowiedziały się jakie są tradycje świąteczne w innych krajach i kto przynosi prezenty dzieciom, np. Święty Mikołaj z Australii przybywa do dzieci na desce surfingowej, a w zaprzęgu ma delfiny. Za to na lądzie podróżuje na kangurach. W galerii dzieła: Oskara P, Oskara M., Nikoli, Igora, Dawida i Brajana.

            • Święta tuż tuż...cz.2

            • „ Gdybym była Świętym Mikołajem”

               

                        Każdy na pewno chciałby być Świętym Mikołajem. Ja sama, gdy byłam mała, marzyłam o roli Świętego Mikołaja. Teraz wiem, że Mikołaj nie tylko rozdaje prezenty, lecz musi także doskonale wykonywać swoje obowiązki.

                        Gdybym była Świętym Mikołajem, chciałabym zrobić wiele dobrych rzeczy na świecie, a oto moje trzy przedsięwzięcia:

              Jedna z rzeczy to to, aby każde dziecko miało prezent od Mikołaja 6 grudnia. Mój pomysł to stworzenie akcji, która daje, dostarcza prezenty dzieciom, za pośrednictwem mnie i nie tylko. Organizacja mogłaby się nazywać „ Mikołajowe prezenty dla wszystkich dzieci”. Obowiązywałaby dzieci od 1 – 17 roku życia. Postarałabym się, aby każde dziecko na świecie dostało prezent ode mnie, czyli od Świętego Mikołaja. Wyobrażam sobie to tak, że każde dziecko, które wie, co chce dostać, napisałoby do mnie list o tym, o czym marzy, a ja postarałabym się to marzenie spełnić. Gdyby ktoś nie wiedział co chce dostać, to zrobiłabym mu niespodziankę. Prezenty dostarczane byłyby do wszystkich krajów na świecie, za pośrednictwem mnie i wspierających mnie osób oraz elfów. Chciałabym, żeby każdy był szczęśliwy  właśnie 6 grudnia w dzień Świętego Mikołaja.

                        A oto mój drugi pomysł:

              Moje drugie przedsięwzięcie to to, że wszystkim chorym i ubogim osobom starałabym się pomóc finansowo, zadbałbym by wszystkie domy na świecie były przygotowane na nadchodzące Święta. Chciałabym by każdy czuł się bezpieczny i wartościowy. Marzę o tym, aby pomóc jak tylko mogę. Rozmawiałabym również z innymi dziećmi co sądzą na mój temat i jak oceniają i traktują Święta Bożego Narodzenia. Dążyłabym do tego, aby ludzie nie czuli się smutni i samotni.

                        To moje trzecie przedsięwzięcie, co zrobiłabym gdybym była Świętym Mikołajem. Bardzo chciałabym sprawić, żeby ludzie cieszyli się na nadchodzące Święta i byli szczęśliwi. Sprawiłabym, aby na czas Świąteczny spadł śnieg, ponieważ w niektórych miejscach na świecie go brakuje. Z pewnością dzieci byłyby zadowolone, a wszystkim udzielała się atmosfera Świąteczna. Starałabym się również odpowiadać na listy dzieci i nie tylko, z całego świata. Wysyłałabym pocztę reniferową tzn. moje Świąteczne renifery przynosiłyby listy ode mnie do osób, które do mnie napisały.

                        Uważam, że te wszystkie przedsięwzięcia są sporo warte i na pewno każdy ucieszyłby się z tego co  robię, gdybym była Świętym Mikołajem.    

               

               

               

                                                                                      Martyna Bronowicka                                                                                                  

            • Święta tuż tuż... cz.1

            •          Rozpoczął się czas przedświątecznych przygotowań i przygotowywania aromatycznych wypieków, zakończyliśmy wszystkie zajęcia zdalne w tym roku kalendarzowym..Mimo tak wielu prac i tak szybko płynącego czasu zapraszamy Państwa do obejrzenia dekoracji przygotowanych przez nasze dzieci, rozwiązania kilku ciekawych rebusów czy krzyżówek i innych atrakcji. Pomysłodawczynią tego przedsięwzięcia, dającą impuls do działania i zachęcającą do kreatywnej, twórczej pracy była Pani Magdalena Lisowska.

               

               

              Coś na wesoło: 

              Dzieci wybierają zawody aktorek, piosenkarzy, strażaków, policjantów, itp. Tylko Jaś mówi, że chciałby zostać Świętym Mikołajem.
              - Czy dlatego Jasiu, że roznosi prezenty? - pyta nauczycielka.
              - Nie. Dlatego, że pracuje raz w roku.

               

               

              Mamo, z mego listu do św. Mikołaja wykreśl kolejkę elektryczną, a wpisz łyżwy.
              - A co, nie chcesz już pociągu?
              - Chcę, ale jeden już znalazłem w waszej szafie.

               

              :)

            • Nasze prace konkursowe

            • Nasze prace konkurowe!!!

               

              Werdykt jury:

              I miejsce - Aleksandra Falkowska kl.7

              II miejsce - Igor Socha kl.7

              III miejsce - Martyna Leks kl.7

              wyróżnienia - Leon Bronowicki kl.1 oraz Wiktor Buczek kl.2

               

              GRATULUJEMY!!!

               

            • ARiMR: Kampania informacyjna - komputer dla rodziny rolniczej

            • Dofinansowanie zakupu komputera dla dziecka z rodziny rolniczej

               

              Rodzina prowadząca gospodarstwo rolne, w skład której wchodzi co najmniej dwoje dzieci w wieku szkolnym, które nie ukończyły 18-ego roku życia może ubiegać się od dofinansowanie zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego do kwoty 1 500 zł.

              Wnioski o dofinansowanie zakupu komputera można składać do Biur Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 30 grudnia 2020 r.

              Aby móc ubiegać się o pomoc:

              • łączny dochód uzyskany przez rodziców w 2019 r., podzielony na rodziców i dzieci w wieku do 18 lat nie może przekraczać w przeliczeniu na osobę 1 200 zł miesięcznie;

              • rodzina nie otrzymała w ostatnich trzech latach komputera zakupionego ze środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych lub zwrotu kosztów lub dofinansowania ich zakupu.

              Do wniosku w celu potwierdzenia dochodu należy dołączyć: kopie decyzji ustalających wymiar podatku rolnego na 2019 r. oraz kopie zeznań podatkowych za 2019 r., w przypadku uzyskania dochodu z innych źródeł.

              Dofinansowany zostanie zakup komputera dokonany od 10 grudnia 2020 r. do 31 marca 2021 r.

              Kwota maksymalnego dofinansowania (zaliczki) zostanie określona na podstawie wniosków, które zostaną złożone do Biur Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

              Ostateczne rozliczenie zostanie dokonane na podstawie faktur dostarczonych do ARiMR do 15 kwietnia 2021 r. W przypadku, gdy wnioskodawca dostarczy fakturę w mniejszej kwocie to zwróci różnicę ARiMR, jeśli wcale nie dostarczy faktury to zwróci całą kwotę.

              Szczegółowe informacje na temat zasad przyznawania pomocy będą zamieszczone na stronie internetowej ARiMR pod adresem: www.arimr.gov.pl.

              Podstawa prawna: § 13ze rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

            • Mikołaj tuż tuż

            • W piątek 4.XII  dzieci z pierwszej klasy obchodziły Mikołajki. W tym roku nietypowo, lecz równie ciekawie i wesoło. Uczniowie w mikołajkowych czapeczkach bawili się w grę- Jak w tym roku będzie wyglądał św. Mikołaj? Każde dziecko poprzez rzut kostką do gry, odkodowywało wygląd Mikołaja (czapkę, głowę, brodę, oczy, buty, ubiór itp.). Następnie dzieci narysowały Mikołaja. Było dużo śmiechu, ponieważ okazało się, że tegoroczny św. Mikołaj będzie miał kozią bródkę, krótkie spodenki i buty w kształcie ślimaka. Super :)

            • Konkurs na kartkę świąteczną

            • Konkurs na KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ

               

              Samorząd Uczniowski ogłasza konkurs na kartkę świąteczną.

               

              Termin nadsyłania do 16.12.2020r. 

              Kartka może być wykonana dowolną techniką (może być to również kartka w wersji elektronicznej - w jakimś programie graficznym np.Paint, Gimp).

              Zdjęcie kartki lub pracę w wersji elektronicznej wraz ze zdjęciem zgody rodzica/ opiekuna na publikację pracy dziecka proszę nadsyłać do 16.12.2020r. na skypa lub maila aga55020@gmail.com pani Agnieszki Bronowickiej. 

               

              Każdy uczestnik może przesłać tylko jedną pracę!

               

              Nagroda 

                   Najciekawsze prace zostaną nagrodzone oceną. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymają ocenę z zachowania - za aktywność. Laureaci (miejsca od 1 do 3) dodatkowo ocenę z edukacji wczesnoszkolnej w klasach I-III, z  techniki V-VI  lub plastyki w klasach V-VII, z WOS-u w klasie VIII. Jeżeli kartka będzie w wersji elektronicznje to ocena z informatyki.

               

              Komisja konkursowa

              Przedstawiciel Samorządu oraz nauczyciele: opiekunowie samorządu, historii i plastyki.

               

              Zgoda

              Wyrażam zgodę na publikację pracy mojego dziecka ……………………………………

              na stronie internetowej szkoły i portalach społecznościowych Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Węgrach/ Facebook, Instagram/

                                                                                                              …………………………………

                                                                                                   data, czytelny podpis rodzica/opiekuna

            • Kształcenie na odległość w klasach I-III szkoły podstawowej – poradnik MEN

            • Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało praktyczny poradnik dotyczący zdalnej edukacji w klasach I-III szkoły podstawowej. W materiale zebrano wskazówki dotyczące planowania i organizacji czasu spędzanego z dzieckiem w domu oraz odnośniki do materiałów, które mogą być wykorzystywane do nauki na odległość. W poradniku znajdują się także praktyczne porady na temat wczesnego wspomagania rozwoju realizowanego w warunkach domowych.

              Z publikacji mogą korzystać rodzice oraz nauczyciele uczniów z klas I-III szkoły podstawowej.

            • Wyniki konkursu plastycznego z okazji 11.11

            • Dnia 13.11.20r. nastapiło roztrzygnęcie konkursu. Wyniki są następujące:

              - w kategorii klas I-V wyróżniono 3 prace: Emilki Bronowickiej z klasy III, Ksawerego Dłużnego z klasy V oraz Mai Gołaszewskiej z klasy V

              - w kategorii klas VI -VIII nagrody otrzymują następujące osoby: I miejsce Martyna Leks z klasy VII, II miejsce Martyna Bronowicka, Igor Socha oraz Dawid Karasiński wszyscy z klasy VII, III miejsce Aleksandra Falkowska także z klasy VII.

              Gratulujemy uczniom ciekawych pomysłów i dziękujemy za udział w konkursie!!!

            • 11 listopada NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

            • Po latach wysiłków i zmagań - często naznaczonych krwią, prześladowaniem i śmiercią - wielu pokoleń Polaków walczących w Polsce i poza jej granicami udało się wreszcie doprowadzić do tego, aby Polska pojawiła się na mapie Europy.

              Datę 11 listopada 1918 uznaje się umownie za początek niepodległego państwa Polskiego (II Rzeczpospolita) jednocześnie będący kresem czasu zaborów austriackiego, pruskiego i rosyjskiego na ziemiach polskich, trwającego przez 123 lata (liczony od III rozbioru), a w szerszym ujęciu przez 146 lat (liczony od
              I rozbioru w 1772).

              Pamiętając o tym ważnym dla nas święcie, delegacja naszej szkoły złożyła wieniec pod pomnikiem Wincetego Witosa, uważanego za Ojca Niepodległości ( patrona naszej szkoły).

              Powyżej prezentujemy prace konkursowe naszych uczniów z okazji Narodowego Święta Niepodległosci. 

               

            • Konkurs na PLAKAT z okazji Święta ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

            • Konkurs na PLAKAT z okazji Święta ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI 11.11.2020r

               

              Samorząd Uczniowski ogłasza konkurs na plakat.

               

              Termin nadsyłania do 10.11.2020r. 

              Plakat może być wykonany w formacie A4 lub A3, technika dowolna.

              Zdjęcie plakatu wraz ze zdjęciem zgody rodzica/ opiekuna na publikację pracy dziecka proszę nadsyłać do 10.11.2020r. na skypa lub maila aga55020@gmail.com pani Agnieszki Bronowickiej. 

               

              Każdy uczestnik może przesłać tylko jedną pracę!

               

              Kategorie wiekowe

              uczniowie  młodsi klasy I - V 

              uczniowie  starsi klasy VI - VIII

               

              Nagroda 

                   Z  każdej kategorii wiekowej zostaną wyłonione 3 najciekawsze prace i przyznane miejsca od 1 do 3. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymają ocenę z zachowania - za aktywność. Laureaci (miejsca od 1 do 3) dodatkowo ocenę z edukacji wczesnoszkolnej w klasach I-III, z  plastyki w klasach V-VII, z WOS-u w klasie VIII.

               

              Komisja konkursowa

              Przedstawiciel Samorządu oraz nauczyciele: opiekunowie samorządu, historii i plastyki .

               

              Zgoda

              Wyrażam zgodę na publikację pracy mojego dziecka ……………………………………

              na stronie internetowej szkoły i portalach społecznościowych Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Węgrach/ Facebook, Instagram/

                                                                                                              …………………………………

                                                                                                   data, czytelny podpis rodzica/opiekuna

    • Logowanie