• Aktualności

            • Pasowanie Pierwszoklasistów

            •              Pasowanie na ucznia, to jeden z najważniejszych i niezapomnianych dni przeżytych
              w szkole. 
              14 października 2021r. uczniowie klasy pierwszej złożyli ślubowanie i oficjalnie zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej. Uroczystość pasowania uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Zastępca Wójta Gminy Żórawina Tomasz Gracz, Radny wsi Węgry Arkadiusz Poręba oraz zgromadzeni rodzice, nauczyciele i uczniowie.  W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej pierwszoklasiści zaprezentowali program artystyczny, w którym przenieśli wszystkich zgromadzonych do królestwa Szkołolandii. Przed obliczem króla Ołówkosa i królowej Ołówkowej ukazali swoje umiejętności i zdolności wokalne, taneczne oraz recytatorskie. Doskonałym występem uczniowie udowodnili, że są gotowi do sumiennej nauki i pracy w szkole.
               Po części artystycznej pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, a pani dyrektor  dokonała aktu pasowania na ucznia. Życzyła najmłodszym uczniom powodzenia i wielu sukcesów w nauce.     
              Na zakończenie dzieci otrzymały rożki obfitości od rodziców oraz upominki od uczniów pozostałych klas. Prezenty wręczyli również Pani Dyrektor, Pan Radny oraz Pan w-ce Wójt. 

                   Za przygotowanie uczniów do występu serdecznie dziękujemy Pani Marzenie Łętowskiej - Darskiej,  wychowawczyni klasy I. Gratulujemy super wystepu :)

            • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej...

            •          Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim Nauczycielom oraz Pracownikom Oświaty najlepsze, najserdeczniejsze, najcieplejsze życzenia zdrowia, wyrozumiałości oraz cierpliwości. Dziekujemy za wszystkie starania, które wkładacie w nasze wychowanie i edukację.

              Wierzymy, że Wasz wysiłek uczyni z nas ludzi mądrych i szlachetnych.

              Samorząd Uczniowski SP Węgry

              Opróc życzeń, kwiatów i pięknych laurek z okazji dziesiejszego święta mieliśmy możliwość obejrzenia przedstawienia pt. "Bajka o królewnie, co spać nie chciała" Jerzego Harasymowicza przygotowanego uczniów klas IV i VI, pod kierunkiem Pani Magdaleny Lisowskiej. Serdecznie dziekujemy :)

            • "Nasze nowe doświadczenia na różnych lekcjach"

            • Lekcja nie musi być nudna i monotonna :)
               

              Prezentujemy kilka zdjęć z naszych lekcji WOSu w kl. 8, przyrody w kl. 4, chemii w kl.7, zajęć indywidualnych oraz zajęć rozwijających z geografii.

              Uczniowie w ramach podsumowania zajęć z życia w społeczeństwie, komunikacji, realcji w grupach i społecznościsz kolnej wymienili się korespondencją z uczniami z innych szkół.

              Przy użyciu przyrządów i pomocy przyrodniczych w ramach lekcji przyrody uczniowie dokonywali ciekawych obserwacji.

              Prawda, że te tęcze w próbówce są piękne = podsumowanie lekcji o gęstości na pewno zostanie uczniom na długo w pamięci.

              Czytać każdy może, a początki zawsze są trudne. Jednak mogą być w bardzo przyjemny sposób wprowadzone.

              Skąd się bierze śneg, wir wodny na te i wiele innyc pytan mogliśmy zdobyc odpowiedzi w Hydropolis. Wystawa minerałów i biżuterii we wrocłwskim NOCie byla imponująca i na pewno będziemy ją mile wspominać :)

               

            • Przerwa na czytanie oraz Dzień Głośnego Czytania 8.10.21r.

            • 8 października 2021r. przeprowadziliśmy w naszej szkole dwie czytelnicze akcje - Dzień Głośnego Czytania oraz Przerwę na czytanie. Ogromnie się cieszymy, że do czytelniczego występu zgłosiło się wielu chętnych - zarówno z młodszych jak i ze starszych klas. Z uwagą wysłuchaliśmy fragmentów lubianych przez uczniów utworów literackich. Mogliśmy też z radością zobaczyć naszych wychowanków czytających podczas przerw. Uczniowie odgadywali również tytuły lektur na podstawie fragmentów książek. Mamy nadzieję, że dzisiejsze imprezy pozostaną z nami na dłużej. Gratulujemy wszystkim uczestnikom ! Dziękujemy za zaangażowanie w organizację Pani Danucie Wróbel, Pani Paulinie Majkowskiej, Pani Agnieszce Bronowickiej, Pani Agnieszce Zając i Pani Marzenie Łętowskiej-Darskiej.

            • Kardynał Stefan Wyszyński

            • Uchwałą Sejmu i Senatu RP rok 2021 ogłoszony został rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego w 120. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci. Jego punktem kulminacyjnym był 12 września 2021, gdy w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się msza beatyfikacyjna. 

               

              Zapraszamy Państwa do obejrzenia prezentacji o Kadynale Stefanie Wyszyńskim, przygotowanej przez uczennice klasy 8 - Aleksandrę Falkowską i Martynę Bronowicką.

            • przygotuj się na akcję "Przerwa na czytanie"!!

            • Bardzo dziękuję za zgłoszenie do II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie"
              Dnia 8 października ( piątek ) planujemy zorganizować w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania oraz wziąć udział w akcji "Przerwa na czytanie". Prosimy wszystkich członków szkolnej społeczności - dorosłych, dzieci i młodzież - o ciche czytanie w tym dniu na wszystkich przerwach międzylekcyjnych wybranej przez siebie książki. Dla tych, którzy nie posiedli jeszcze sztuki samodzielnego czytania zorganizujemy strefę głośnego czytania - z lektorem :) Dziękujemy za zaangażowanie w akcję. Organizatorem akcji jest Pani Magdalena Lisowska

            • Światowy dzień jabłka 28.09

            • Wiesz dlaczego ten owoc to prawdziwy skarb?


              Jabłka to jedne z najpopularniejszych owoców na świecie. Niewątpliwie w naszej części świata trudno wyobrazić sobie bez nich życie. Polska jest europejskim liderem w uprawie jabłek. 28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. Te sympatyczne owoce dzięki zawartym w nich substancjom mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie.
               

              Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej. Wg szacunków GUS, w naszym kraju zebrano w zeszłym roku ok 3,4 mln ton tych owoców. Polskie jabłka są doceniane na całym świecie również ze względu na unikatowy smak. Jaki jest ich sekret?

              Światowy Dzień Jabłka 2021. Symbol polskiego rolnictwa i hit eksportowy

              Na efekt końcowy uprawy jabłek, czyli smak, wygląd i strukturę owocu ma wpływ bardzo wiele, pozornie nieistotnych czynników. Zdaniem rodzimych sadowników, kluczem do sukcesu jest klimat. Występujące w Polsce różnice temperatur między ciepłymi dniami i chłodnymi nocami sprawiają, że polskie owoce uzyskują unikalny, głęboki smak. Jabłka, to nasz prawdziwy hit eksportowy i jeden z symboli polskiego rolnictwa za granicą. Warto doceniać je przez cały rok.

              Bardzo ważne jest, aby konsumenci poszerzali swoją wiedzę o polskich jabłkach, których najwyższa jakość, smak i niezastąpione wartości odżywcze sprawiają, że nasi producenci należą do absolutnej światowej czołówki. Dietetycy od lat przekonują do codziennego spożywania krajowych owoców, ze względu na ich wyjątkowe walory odżywcze. Światowy Dzień Jabłka to świetna okazja do świętowania, gdyż polskie jabłka to prawdziwy skarb.

              Dlaczego jabłka są takie zdrowe?

              Jabłka składają się w 85 proc. z wody, dlatego należą do owoców o niskiej kaloryczności. Dobroczynne działanie jabłek jest bardzo szerokie. Zawierają m.in. witaminę C, która wzmacnia układ immunologiczny organizmu.

              Tak wybierzesz dobre, polskie jabłka

              Dzięki obecności kwercetyny sok z jabłek ma korzystny wpływ na chorobę Parkinsona czy Alzheimera. Spożywanie jabłek poprawia także perystaltykę jelit ze względu na zawartość substancji balastowych, które występują w postaci rozpuszczalnych pektyn i nierozpuszczalnej celulozy. Jedząc jabłka, wzmacniamy naturalną florę bakteryjną jelit. Regularne spożywanie jabłek zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.

              Trudno wprost zliczyć wszystkie korzyści płynące ze spożywania jabłek. Na dodatek są po prostu smaczne i nadają się do wielu rewelacyjnych przetworów i wypieków. Pamiętajmy o tym i to nie tylko z okazji Światowego Dnia Jabłka.

              JEDZ JABŁKA!!!

              tekst pochodzi ze strony: https://www.fakt.pl/kobieta/plotki/swiatowy-dzien-jablka-2021-symbol-polskiego-rolnictwa-i-hit-eksportowy/7q50fvw

              Dziękujemy naszym uczniom za zaangażowanie w akcję oraz Pani Justynie Żygadło za zorgaznizowanie akcji oraz Pani Danucie Wróbel za przybliżenie dzieciom informacji na temat jabłek :)

               

            • Europejski Dzień Języków

            •  Czym jest Europejski Dzień Języków?

               

              CZYM JEST EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW?

               

               Pierwsza edycja Europejskiego Dnia Języków,  zorganizowana w 2001 roku wspólnie przez Radę Europy oraz Unię Europejską, odniosła ogromny sukces, wzbudzając  zainteresowanie milionów ludzi w  45 uczestniczących w tym wydarzeniu krajach. W ramach obchodów Dnia Języków podnoszono zalety językowej różnorodności Europy oraz propagowano uczenie się  języków.Sukces pierwszej edycji zachęcił Radę Europy do ustanowienia 26 września Europejskim Dniem Języków, który od tej pory obchodzony  jest  corocznie. Podstawowe cele Europejskiego Dnia Języków to:

              1. ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania  języków, jak również  konieczności urozmaicania oferty językowej w celu szerzenia idei  wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami;

              2. promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować;

              3. propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno  w szkole, jak i poza nią,  w  celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery  zawodowej, zwiększenia mobilności czy też dla własnej przyjemności lub udziału w wymianie międzynarodowej.

              26 września 2011 roku przypadła 10 rocznica ustanowienia Europejskiego Dnia Języków, obchodzona przez Radę Europy i  wszystkie 47 państw członkowskich. (tekst zaczerpnięto z https://edl.ecml.at/Home/Whatisit/tabid/1760/language/pl-PL/Default.aspx)

               

              Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Paulinie Majkowskiej oraz uczniom klas IV -VIII za wykonanie flag i dekorację naszego holu :)

            • W tym roku po raz 28. wyruszamy, by posprzątać Polskę!

            • Sprzątać świat czy nie sprzątać?

              Jak wynika z badania, które Fundacja Nasza Ziemia zrealizowała pod koniec roku szkolnego 2020/2021, aż 93 proc. szkół podstawowych uczestniczyło w Akcji Sprzątanie świata przynajmniej raz, 58 proc. bierze w niej udział co roku, a 28 proc. deklaruje, że sprzątało swoje otoczenie w ramach tej Akcji wiele razy. Jak z tego wynika, ogromna większość badanych szkół zetknęła się aktywnie z Akcją prowadzoną przez Fundację Nasza Ziemia. Niemal 60 proc. szkół rokrocznie powraca do Akcji i co roku sprząta świat wraz z Fundacją. W Akcji Sprzątanie Świata chodzi o to, by nie śmiecić w naturze. Kto więc raz wziął w niej udział, będzie wiedział, jak bardzo szkodzi Matce Ziemi każdy wyrzucony bezmyślnie śmieć. To doskonała, praktyczna lekcja nieśmiecenia. Cieszy nas, że nauczyciele to potwierdzają i wraz z nami uwrażliwiają kolejne pokolenia Polaków na poszanowanie środowiska przyrodniczego. Jesteśmy im niewypowiedzianie wdzięczni.

              Dlaczego więc śmiecimy?

              Jest tak wiele odpowiedzi jak wielu jest śmiecących: bo nie ma blisko pojemnika na śmieci, bo możemy, bo nie widzimy związku pomiędzy śmieciem w naturze a kondycją środowiska, bo nie myślimy o przyszłości żyjąc „tu i teraz”, bo niech inni sprzątają… Dlatego tegoroczna Akcja została opatrzona hasłem, które jest parafrazą kartezjuszowego cogito ergo sum (myślę więc jestem) i brzmi „Myślę, więc nie śmiecę”. Czy poruszymy serca i sumienia śmiecących? Wierzymy, że tak! Wierzymy, że dzięki Akcji Sprzątanie świata – Polska, koordynowanej w Polsce od 1994 roku przez Fundację Nasza Ziemia, możliwa jest zmiana codziennych nawyków. Więc kto w ciągu minionych 27 lat chociaż raz posprzątał z nami swój kawałek Polski i wsłuchał się w myśl przewodnią kolejnych edycji Sprzątania świata, nie wyrzuci śmieci do lasu, do parku, na plażę czy do rzeki.  I tym razem również bardzo liczymy na polską szkołę, bo jak mówi nasza Założycielka i Inicjatorka tej Akcji w Polsce – Mira Stanisławska-Meysztowicz: „(…) dzisiejsze dzieci, to będą już zupełnie inni dorośli. Oni doskonale wiedzą, jak ważna jest natura, że wszystko jest ze sobą powiązane wspólnym węzłem życia”. Taka postawa najmłodszych to niewątpliwie również zasługa kadry pedagogicznej polskiej szkoły!

               

              MY również przyłączyliśmy się tej szlachetnej akcji i 23.09 (jak już wreszcie zrobiło się cieplej) posprztaliśmy nasz pobliski park :)

            • lekcja WOSu inna niż wszystkie :)

            • Lekcja WOSu inna niż wszystkie :) Dziś klasa 8 pod opieką Pani Marzeny Trzewiczek - Kalisz pracowała nad tematem "Komunikacja i autoprezentacja". Ciekawe "ćwiczenie- gra" miały pokazać uczniom jak ważna współpraca aby osiągnąć jakiś cel. 

            • Wybór Samorządu Uczniowskiego 14.09.21r.

            • W dniu 14.09.21r. wybraliśmy Szkolny Samorząd Uczniowski. Funkcję przewodniczących objęły: Tamara Wosiek z kl.7 oraz Martyna Bronowicka z kl.8. Skład SU zasilili uzupełnuli również: Magdalena Struczyńska z kl.6, Julia Cupryś z kl.6, Emilia Bronowicka z kl.4, Martyna Leks z kl.8, Kinga Cupryś z kl.8 oraz Aleksandra Falkowska z kl. 8 :) Opiekunami SU wybrano: p. Paulinę Majkowską oraz p. Agnieszkę Bronowicką

            • Zebranie z rodzicami

            • Serdecznie zapraszamy rodziców klas II - VIII na zebranie, które odbędzie się 07.09.21r. o godz. 17.00.

              Rodziców klasy I zapraszamy 08.09.21. na godz. 18.00!

            • Festyn na zakończenie wakacji 04.09.21r.

            • 04.09.21r. Rada Sołecka wsi Węgry i Straż Pożarna w Węgrach zorganizowali festyn dla dzieci z mnóstwem atrakcji. Były dmuchane zamki, malowanie twarzy, robienie warkoczyków, bańki mydlane oraz wiele innych zabaw prowadzonych przez animotorów. Dużym zainteresowaniem cieszyło się malowanie twarzy przez mamę naszej uczennicy Panią Monikę, która potrafiła wyczarować na twarzach dzieci kotki, dinozaury i wiele innych postaci. Wyczekiwanym punktem imprezy był przejazd wozem strażackim dla wszystkch chętnych osób wraz z niespodzianką. W czasie festynu można było nie tylko się dobrze bawić, ale również zjeść np.smaczną kiełbaskę z grilla, watę cukrową i inne słodkości.  Zabawa była przednia :) DZIĘKUJEMY :) 

            • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

            • 1 września to dla wszystkich uczniów i nauczycieli dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

              Na inauguracji nowego roku szkolnego 2020/2021 oprócz uczniów klas I-VIII, grona pedagogicznego, dyrekcji szkoły obecni byli również rodzice. Przybyłych na uroczystość powitała pani dyrektor Barbara Sasak. Wszystkim uczniom życzyła powodzenia, sukcesów i wytrwałości.

              Po przemówieniu Pani Dyrektor uczennice z kl. IV-VIII po kierunkiem Pani Magdaleny Lisowskiej zaprezentowały życiorys i twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin wybitnego poety. 27 listopada 2020 roku Sejm ustanowił go jednym z Patronów roku 2021.

              Wracamy do nauki stacjonarnej, jednak ze względu na sytuację epidemiczną, całą społeczność naszej szkoły obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa oraz reżim sanitarny na terenie całej placówki.

              Mimo wielu obaw i niewiadomych, zarówno uczniowie jak i nauczyciele z optymizmem rozpoczynają naukę w nowym roku szkolnym.

              Życzymy wszystkim powodzenia i szczególnie serdecznie witamy wśród społeczności szkolnej uczniów klas pierwszych. :)

            • Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych  – tryb pełny stacjonarny

            • Wytyczne MEiN, MZ i GIS

              dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych

               – tryb pełny stacjonarny

               

              Ogólne zasady dla szkół i placówek:

              + Szczepienie

              • rekomendowane dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych.

              Dezynfekcja

              • przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym.

              Dystans

              • minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 m.

              Higiena

              • częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

              Maseczka

              • w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu.

              Wietrzenie

              • przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.

               

              W trosce o bezpieczeństwo uczniów, pracowników szkół i ich najbliższych rekomendowane jest szczepienie jako świadoma decyzja w zakresie ochrony przez zachorowaniem i przenoszeniem COVID-19.

              W ogólnych wytycznych nie jest możliwe uwzględnienie specyfiki każdej szkoły – małej i dużej, z regionów o zróżnicowanej sytuacji epidemicznej. Szkoły różnią się m.in. zasobami kadrowymi i związaną z tym samodzielnością w realizacji zadań wychowawczych, profilaktycznych oraz z obszaru pomocy psychologiczno- pedagogicznej.

              Po okresie długotrwałej nauki zdalnej i izolacji uczniów od bezpośrednich kontaktów ze społecznością szkolną działania wychowawcze, profilaktyczne i wspierające kondycję psychiczną uczniów stanowią pilną konieczność. Należy je prowadzić w sposób, który zapewni ich optymalną skuteczność w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, przy jednoczesnej dbałości o zachowanie reguł sanitarnych dostosowanych do sytuacji i potrzeb szkoły, do wymagań związanych z charakterem podejmowanych działań w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego oraz innych lokalnych uwarunkowań.

              W obliczu zagrożeń psychicznych, na jakie narażone były i są dzieci i młodzież dbałość o bezpieczeństwo zdrowotne musi być rozsądnie godzona z dbałością
              o zdrowie psychiczne. Należy brać obie te potrzeby pod uwagę i szukać rozwiązań.

              Pozostawienie w tym względzie decyzyjności i autonomii dyrektorom szkół, którzy najlepiej znają i rozumieją wszystkie uwarunkowania swojej szkoły, da możliwość zastosowania optymalnych, czasem nietypowych rozwiązań. Będą one gwarancją bezpieczeństwa i troską o zdrowie psychiczne uczniów.

               

              Organizacja zajęć

              1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
              2. Rekomenduje się, o ile to możliwe, ograniczenie korzystania z transportu publicznego na rzecz pojazdów prywatnych, przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (rower, hulajnoga).
              3. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
              4. Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk oraz regularnie napełniać dozowniki. Rekomenduje się, aby uczniowie po przyjściu do szkoły w pierwszej kolejności myli ręce wodą z mydłem.
              5. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do budynku szkoły lub na teren szkoły, zachowując zasady:
              1. 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
              2. dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
              3. dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,
              4. opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli, m.in. stosować środki ochronne w postaci maseczek oraz dezynfekować ręce lub użyć rękawiczek jednorazowych.
              1. Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu.
              2. Rekomenduje się stosowanie maseczek w przestrzeni wspólnej przez uczniów szkół ponadpodstawowych.
              3. Należy ograniczyć, do niezbędnego minimum, przebywanie w szkole osób z zewnątrz (tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej). Są one zobowiązane do zastosowania środków ochronnych (maseczki), zachowania dystansu od innych osób (min. 1,5 m) oraz przebywania w wyznaczonych obszarach szkoły. Dodatkowo zaleca się dezynfekcję rąk lub użycie rękawiczek jednorazowych.
              4. Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
              5. Rekomenduje się posiadanie termometru bezdotykowego (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu. Dopuszcza się używanie innych urządzeń do bezdotykowego pomiaru temperatury.
              6. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności), należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
              7. Należy zapewnić taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych, i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. W miarę możliwości, sale i węzły sanitarne powinny być wyznaczone dla poszczególnych klas w sposób umożliwiający zachowanie zasady dystansu społecznego.
              8. W miarę możliwości należy ustalić indywidualny harmonogram/plan dnia (lub tygodnia) dla danej klasy, uwzgledniający m.in.:
              • godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły,
              • korzystanie z przerw (nie rzadziej niż co 45 min),
              • korzystanie ze stołówki szkolnej,
              • zajęcia na boisku.
              1. W miarę możliwości jedna grupa uczniów (klasa) przebywa w wyznaczonej i stałej sali, a do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele, którzy nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach.
              2. W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, rekomenduje się:
              • zachowanie odległości między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów, co najmniej 1,5 m, chyba, że pomiędzy stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika,
              • pozostawienie wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela,
              • przed rozpoczęciem zajęć zdezynfekowanie powierzchni dotykowej biurka nauczyciela,
              • w miarę możliwości ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów,
              • w miarę potrzeby zapewnienie nauczycielowi maseczek, rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk przez pracodawcę.
              1. Bezwzględnie obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
              2. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
              3. Sprzęt i materiały wykorzystywane podczas zajęć praktycznych w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe należy czyścić lub dezynfekować.
              4. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.
              5. Infrastruktura szkoły, sprzęt i przybory sportowe muszą być regularnie czyszczone z użyciem wody z detergentem lub innych środków dezynfekujących. W sali gimnastycznej podłoga powinna być myta przy użyciu wody z detergentem lub zdezynfekowana po każdym dniu zajęć, a używany sprzęt sportowy – po każdym jego użyciu przez daną klasę.
              6. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć.
              7. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
              8. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego.
              9. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.
              10. W przypadku zajęć w ramach praktycznej nauki zawodu u pracodawców podmiot przyjmujący uczniów i słuchaczy zapewnia prowadzenie tych zajęć z uwzględnieniem przepisów odrębnych, dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, właściwych dla zakładów pracy oraz wytycznych ministrów właściwych dla zawodów szkolnictwa branżowego, dotyczących poszczególnych branż.
              11. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
              12. Podczas ustalania bezpiecznych zasad korzystania z szatni, należy przystosować inne pomieszczenia na szatnię lub wprowadzić różne godziny przychodzenia uczniów do szkoły zgodnie z harmonogramem/planem dnia (lub tygodnia), aby uniknąć kontaktu dzieci z różnych klas.
              13. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, w miarę możliwości w grupach uczniów z danej klasy oraz w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych, które nie są wykorzystywane do bieżącej nauki. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Zaleca się w pierwszej kolejności regularne mycie rąk wodą z mydłem, ewentualnie dezynfekcję rąk. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu prac porządkowych – czyszczenie przy użyciu wody z detergentem lub dezynfekcji.
              14. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć do minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami. W przestrzeni wspólnej rekomenduje się stosowanie maseczki (najlepiej chirurgicznej).
              15. Należy ustalić i upowszechnić zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole. Nie powinny odbywać się one w trakcie zajęć obowiązkowych szkoły, a po ich zakończeniu. Rekomenduje się organizację zajęć pozalekcyjnych w małych grupach lub w oddziałach klasowych, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu tych zajęć – mycie i dezynfekcja powierzchni dotykowych oraz dokładne wietrzenie sal.
              16. Należy ustalić i upowszechnić zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
              17. Należy we współpracy z pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania/higienistką szkolną ustalić i upowszechnić zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
              18. Jeżeli w szkole funkcjonuje gabinet stomatologiczny, należy ustalić ze świadczeniodawcą na podstawie obowiązujących go wymagań określonych w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, zasady korzystania z gabinetu oraz godziny jego pracy i upowszechnić je wśród uczniów i ich opiekunów.
              19. Należy podjąć działania umożliwiające uczniom realne korzystanie z opieki stomatologicznej w szkolnych gabinetach dentystycznych, w tym zapewnić możliwość obecności rodzica w czasie udzielania świadczenia, gdy jest ona konieczna. Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/wytyczne-dla-poszczegolnych-zakresow-i-rodzajow-swiadczen – pkt 1 stomatologia – są zamieszczone zalecenia postępowania przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych w warunkach stanu epidemii COVID-19 w Polsce dla lekarzy dentystów, asysty stomatologicznej, gabinetów dentystycznych, laboratoriów techniki dentystycznej i pacjentów.
              20. Jeżeli w szkole funkcjonują źródełka lub fontanny wody do picia decyzja o ich użytkowaniu musi być poddawana bieżącej ocenie, która uwzględnia aktualną sytuację epidemiologiczną. Dopuszcza się udostępnianie urządzeń dystrybuujących wodę wodociągową do picia. Rekomenduje się korzystanie przez uczniów z bezdotykowych źródełek i fontann wody pitnej lub z innych dystrybutorów pod nadzorem opiekuna.

              Bezpiecznie formy i zalecenia higieniczno-sanitarne udostępniania dzieciom wody wodociągowej zostały wskazane na stronie internetowej GIS https://www.gov.pl/web/gis/fontanny-z-woda-do-picia-dystrybutory-wody-zrodelka--udostepnianie-wody-do-spozycia-w-placowkach-oswiaty

              1. Dyrektor szkoły ma obowiązek aktualizacji i upowszechnienia wewnętrznego regulaminu lub procedur funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem:
              • specyfiki placówki, w tym realizacji zajęć pozalekcyjnych, konsultacji i zajęć w formie zdalnej,
              • zaleceń wskazanych w przedmiotowych wytycznych,
              • aktualnych przepisów prawa.
              1. Dyrektor szkoły wprowadzi dodatkowe środki ostrożności dotyczące funkcjonowania w szkole dzieci z chorobami przewlekłymi, w porozumieniu z ich rodzicami/opiekunami prawnymi, np.:

              - obowiązek zachowania dystansu podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy,

              - w przypadku braku możliwości zachowania dystansu w miejscach wspólnie użytkowanych, tj. podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy, na korytarzach, w szatni – obowiązek osłony ust i nosa maseczką.

               

              Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń
              i powierzchni

              1. Przy wejściu głównym należy umieścić numer do kontaktu z inspekcją sanitarną w sprawie koronawirusa +48 22 25 00 115 oraz numery alarmowe 999, 112.
              2. Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, które wchodzą do szkoły, dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos maseczką oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników z płynem do dezynfekcji.
              3. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, w pierwszej kolejności po przyjściu do szkoły oraz szczególnie przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników z mydłem.
              4. Należy monitorować codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
              5. Należy monitorować codzienne wietrzenie sal i korytarzy, ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w czasie, gdy okna są otwarte.
              6. W przypadku szkół wyposażonych w systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne, zalecane jest przeprowadzenie kontroli pracy systemu przed rozpoczęciem jego działania (koniecznie przed rozpoczęciem roku szkolnego), w tym przeglądu technicznego i sanitarnego (m.in. kontrola szczelności systemu oraz zgodnie z zaleceniami producenta wymiana filtrów powietrza), a w trakcie użytkowania stały monitoring bezpieczeństwa systemu.
              7. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
              8. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
              9. Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarnohigienicznych, w tym ich czyszczenie z użyciem detergentu lub dezynfekcję.
              10. Jeżeli na terenie szkoły uczniowie i pracownicy używają masek lub rękawic jednorazowych, należy zapewnić miejsca/pojemniki do ich wyrzucania. Zalecenia w tym zakresie zostały wskazane na stronie internetowej GIS: https://gis.gov.pl/zdrowie/koronawirus-zdrowie/informacje-i-zalecenia-pl/wytyczne-ws-postepowania-z-odpadami-w-czasie-wystepowania-zakazen-koronawirusem-sars-cov-2/
              11. Sale lekcyjne należy wietrzyć nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w sali, w tym również przed rozpoczęciem zajęć.
              12. Jeżeli z pomieszczeń szkoły korzysta podmiot zewnętrzny, należy zobowiązać go do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń, użytych przyrządów i sprzętów należących do szkoły, jak również do wietrzenia tych pomieszczeń.

               

              Gastronomia

              1. Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo należy wprowadzić zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników. Powinna być zachowana odpowiednia odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – zapewnienie środków ochrony osobistej. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej. W przypadku kontaktu z uczniami i innymi pracownikami szkoły pracownicy gastronomii powinni stosować maseczkę (rekomendowane maseczki chirurgiczne).
              2. Osobom pracującym w kuchni i na stołówce zaleca się częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem albo dezynfekowanie osuszonych dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
              3. Korzystanie z posiłków powinno odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych, zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii. Spożywanie posiłków powinno odbywać się w tych samych grupach i z zachowaniem dystansu. Odległość między stolikami powinna wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.
              4. W przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych, z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
              5. Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.
              6. Nie należy organizować poczęstunków oraz wspólnej degustacji potraw.
              7. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać. Jeżeli szkoła nie posiada zmywarki, wielorazowe naczynia i sztućce należy umyć w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i wyparzyć. Jeżeli żywność zapewniona jest przez firmę zewnętrzną, a szkoła nie posiada zastawy stołowej wielorazowej, należy stosować jednorazowe naczynia i sztućce.
              8. Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych. Wymaganie to dotyczy szkół, w których nie jest możliwe zapewnienie właściwych warunków mycia naczyń i sztućców, porcjowania/nakładania dostarczonych posiłków. Należy zadbać o odpowiednie segregowanie zużytych pojemników i sztućców.
              9. Należy usunąć dodatki (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki) z obszaru sali jadalnej. Mogą być one wydawanie tylko bezpośrednio przez obsługę. W stołówce należy zrezygnować z samoobsługi i dozowników do samodzielnego nalewania napojów. Dania i produkty muszą być podawane przez osobę do tego wyznaczoną/obsługę stołówki.
              10. Jeżeli posiłki dostarczane przez firmę cateringową do tej pory były przywożone w pojemnikach zbiorczych, następnie rozkładane i podawane z wykorzystaniem talerzy i sztućców będących na wyposażeniu szkoły, to taki sposób podawania posiłków może być kontynuowany, pod warunkiem że naczynia i sztućce wielorazowego użytku stosowane w danej szkole będą myte zgodnie z zaleceniem wskazanym powyżej.
              11. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.

               

              Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników

              1. Wszyscy pracownicy powinni zostać poinstruowani o zasadach wynikających z Wytycznych oraz wprowadzonych w szkole szczegółowych rozwiązań.
              2. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie mają nałożonego obowiązku kwarantanny lub izolacji domowej.
              3. W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna).
              4. Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić miejsce, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów infekcji dróg oddechowych.
              5. Pracownicy szkoły powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia objawów infekcji lub choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać poradę medyczną, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika (oraz powiadomić pracodawcę o nieobecności). W razie pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
              6. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie porady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
              7. W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, którzy mieli kontakt z innymi osobami w szkole, dyrektor powinien skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
              8. Należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w zakresie dodatkowych działań i procedur związanych z zaistniałym przypadkiem.
              9. Zaleca się ustalenie miejsca, w którym przebywała osoba z niepokojącymi objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem, oraz przeprowadzenie dodatkowego sprzątania zgodnie z procedurami zakładowymi, a także zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
              10. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego*.

              * Ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie, i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

              1. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia dostępnych na stronach www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl, a także obowiązujących przepisów prawa.

              Załączniki – instrukcje

              1. mycia rąk

              https://www.gov.pl/web/gis/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece

              1. dezynfekcji rąk

              https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/

              1. prawidłowego zdejmowania maseczki

              https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-maseczke/

              1. prawidłowego zdejmowania rękawiczek

              https://gis.gov.pl/aktualnosci/koronawirus-jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-rekawice/

              1. wykaz produktów biobójczych

              http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze

              1. zalecenia w zakresie systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych

              https://www.gov.pl/attachment/f08fa60b-ccd2-4666-b688-616c1f836876

               

            • 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - PAMIĘTAMY!!!

            •          Powstanie Warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje nadal przedmiotem dyskusji. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. (zaczerpnieto ze strony: https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_warszawskie).



              Powstanie Warszawskie dzień po dniu...

              31 lipca

              Komendant główny Armii Krajowej gen. Tadeusz Komorowski ps. Bór wydał dowódcy Okręgu AK Warszawa płk. Antoniemu Chruścielowi „Monterowi" rozkaz o rozpoczęciu 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17 powstania w Warszawie.

              1 sierpnia

              O godz. 17 w godzinę „W" wybuchło Powstanie Warszawskie. Do pierwszych walk z Niemcami doszło na Żoliborzu już ok. godz. 14, a na Woli i w Śródmieściu Północnym – ok. 16. Siły Armii Krajowej liczyły 40-45 tys. żołnierzy, zorganizowanych w obwodach podległych Komendzie Okręgu Warszawskiego AK. Powstańcy mieli do dyspozycji ok. 2,5 tys. pistoletów, 1475 karabinów, 420 pistoletów maszynowych, 94 ręczne karabiny maszynowe, 20 ciężkich karabinów maszynowych. Powstańcy zdobyli hotel Victoria przy ul. Jasnej – miejsce to wybrano następnie na kwaterę płk. Chruściela „Montera". Żołnierze opanowali gmach Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential, a na jego dachu zawiesili polską flagę. W reakcji na wybuch powstania Reichsführer SS Heinrich Himmler rozkazał: „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy".

              2 sierpnia

              Powstańcy zdobyli m.in. Pocztę Główną, Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych, Pałac Krasińskich. W wyniku ran zmarła Krystyna Krahelska „Danuta" – autorka jednej z najpopularniejszych piosenek powstańczych „Hej, chłopcy, bagnet na broń!". Ukazał się pierwszy powstańczy numer pisma AK „Biuletyn Informacyjny". Niemcy dokonali egzekucji ponad 600 osób przetrzymywanych w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej.

              REKLAMA

              3 sierpnia

              Niemieckie bombowce zbombardowały Warszawę. Powstańcy opanowali Dworzec Pocztowy, pałace Blanka i Mostowskich oraz Arsenał. Komendant Żydowskiej Organizacji Bojowej Icchak Cukierman wydał odezwę do bojowników żydowskiego ruchu oporu z apelem o wstępowanie w szeregi powstańcze i walkę z Niemcami.

              4 sierpnia

              Zarządzenie Komendy Okręgu Warszawa AK wzywające mieszkańców stolicy do budowy barykad. Powstańczy sztab przeniósł się do budynku PKO przy ul. Jasnej. Poległ poeta Krzysztof Kamil Baczyński, żołnierz batalionów „Zośka" i „Parasol". Brytyjskie samoloty m.in. z polskimi załogami dokonały pierwszych zrzutów nad walczącą Warszawą.

              5 sierpnia

              Powstańcy zdobyli „Gęsiówkę", niemiecki obóz koncentracyjny, i uwolnili 348 Żydów. Jednostka dowodzona przez Oskara Dirlewangera zamordowała na Woli około 20 tys. ludzi. W ciągu następnych dni liczba ofiar wzrosła do 40 tys.

              6 sierpnia

              Niemcy uruchomili w Pruszkowie obóz przejściowy dla ludności cywilnej Warszawy. Rozpoczęła działalność harcerska poczta polowa.

              7 sierpnia

              Walki Zgrupowania „Radosław" na cmentarzach kalwińskim i luterańskim.

              8 sierpnia

              Pierwsza audycja powstańczej radiostacji AK Błyskawica – nadana z gmachu PKO.

              11 sierpnia

              Wojska niemieckie opanowały Wolę i Ochotę. Odwrót Zgrupowania „Radosław" w kierunku Starego Miasta.

              12 sierpnia

              Niemcy odbili gmachy m.in. Dyrekcji Wodociągów i Kanalizacji, Starostwa Grodzkiego Śródmiejsko-Warszawskiego. Ukazał się pierwszy numer pisma „Barykada".

              REKLAMA

              13 sierpnia

              Niemcy zamknęli pierścień wokół Starego Miasta, zajęli Stawki. Na ul. Kilińskiego przy Podwalu eksplodował niemiecki transporter z ładunkami wybuchowymi, zdobyty przez powstańców – zginęło co najmniej 300 osób. W kinie Palladium przy ul. Złotej odbył się pierwszy pokaz kroniki filmowej „Warszawa walczy".

              14 sierpnia

              Walki o Uniwersytet Warszawski: powstańcy zdobyli transporter opancerzony z Dywizji SS „Wiking", nazywany „Jasiem" oraz „Szarym Wilkiem".

              16 sierpnia

              Komunikat Radia Berlin o zdławieniu polskiego powstania w Warszawie. W walkach na Starym Mieście polegli żołnierze AK: Tadeusz Gajcy, poeta, prozaik, krytyk literacki, oraz poeta Zdzisław Stroiński.

              17 sierpnia

              Polskie Radio nadało pierwszą słyszalną w Londynie audycję z powstańczej Warszawy.

              18 sierpnia

              Niemcy utworzyli Grupę „Dirlewanger", ok. 6,5-tys. oddział dowodzony przez Oskara Dirlewangera, którego żołnierze zasłynęli szczególnym okrucieństwem wobec polskich cywilów w czasie tzw. rzezi Woli. Wojska niemieckie zajęły Zamek Królewski.

              19 sierpnia

              Niemcy opanowali Politechnikę Warszawską.

              20 sierpnia

              Powstańcy zdobyli budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (PAST) przy ul. Zielnej. Oddziały powstańcze wycofały się z Muranowa na Stare Miasto.

              21 sierpnia

              Nieudana próba przebicia się oddziałów powstańczych z Kampinosu i Żoliborza na Stare Miasto. Niemcy wysadzili w powietrze Pawiak oraz pobliskie więzienie dla kobiet.

              23 sierpnia

              Powstańcy odbili z rąk niemieckich kościół św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu i pobliską komendę policji.

              REKLAMA

              26 sierpnia

              Sztab Komendy Głównej AK ewakuował się kanałami ze Starego Miasta do Śródmieścia.

              27 sierpnia

              Powstańcy zostali wyparci z katedry św. Jana przy ul. Świętojańskiej. Niemcy wkroczyli do Szpitala św. Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej. Ppłk Mazurkiewicz ponownie objął dowództwo nad Zgrupowaniem, zastąpił ciężko rannego mjr. Wacława Janaszka „Bolka".

              28 sierpnia

              Niemcy zajęli gmach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Okręgowy delegat rządu na Warszawę Marceli Porowski podpisał zarządzenie o powszechnym obowiązku pracy dla mężczyzn (od 17 do 50 lat) i kobiet (od 17 do 40 lat).

              29 sierpnia

              USA i Wielka Brytania ogłosiły deklaracje, na których mocy żołnierzom AK przyznano pełnię praw kombatanckich.

              30 sierpnia

              Niemcy zamordowali ok. 300 pacjentów szpitala św. Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej.

              31 sierpnia

              Nieudana próba przebicia się oddziałów powstańczych z Grupy „Północ" AK ze Starego Miasta do Śródmieścia. W kościele sakramentek na Nowym Mieście w wyniku nalotu zginęło ok. 1000 osób.

              1 września

              Rozkaz naczelnego wodza gen. Kazimierza Sosnkowskiego do żołnierzy AK, w którym skrytykował postawę aliantów wobec powstania.

              2 września

              Kapitulacja sił powstańczych na Starym Mieście. Zniszczeniu od niemieckiego pocisku uległa kolumna Zygmunta III Wazy na placu Zamkowym. Poczta Polowa AK wyemitowała pierwszy powstańczy znaczek.

              3 września

              Niemcy uznali prawa kombatanckie żołnierzy AK.

              4 września

              Rozwiązanie Grupy „Północ" AK. Ppłk Mazurkiewicz „Radosław" został mianowany dowódcą odcinka Czerniaków. Bombardowanie niemieckie gmachu PKO przy ul. Jasnej i elektrowni na Powiślu.

              REKLAMA

              5 września

              Powstańcy wycofują się z elektrowni na Powiślu.

              7 września

              Rozmowy delegacji powstańczej, w składzie m.in. z wiceprzewodniczącą prezydium Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża Marią Tarnowską, z głównodowodzącym wojsk niemieckich gen. SS i Policji Erichem von dem Bachem sprawie ewakuacji ludności cywilnej z Warszawy.

              8 września

              Ewakuacja 5 tys. cywilów z terenów ogarniętych walkami do zajmowanej przez Niemców części Śródmieścia.

              10 września

              Natarcie Armii Czerwonej na przedmoście warszawskie. Polskie Radio ogłosiło listę 28 niemieckich dowódców, którzy byli odpowiedzialni za zrujnowanie Warszawy.

              13 września

              Niemcy zniszczyli kluczowe mosty stolicy: Poniatowskiego, Kierbedzia, Gdański i Średnicowy.

              14 września

              Józef Stalin podpisał rozkaz o zdobyciu warszawskiej Pragi. Samoloty sowieckie odbyły 282 loty nad stolicą. Natarcie wojsk niemieckich na Górny Czerniaków.

              15 września

              Oddziały 1. Armii WP wylądowały na przyczółku czerniakowskim.

              17 września

              Część oddziałów 2. Dywizji Piechoty 1. Armii WP przedostała się na Żoliborz.

              18 września

              Nad Warszawą pojawiło się ponad 100 amerykańskich samolotów B-17, które dokonały zrzutów.

              20 września

              Gen. Komorowski wydał rozkaz o utworzeniu Warszawskiego Korpusu AK – regularnych oddziałów Wojska Polskiego. Dowódcą został gen. Antoni Chruściel ps. Monter.

              21 września

              Alianckie lotnictwo dokonało ostatnich zrzutów zaopatrzenia nad Warszawą. Walki 6. Pułku Piechoty 1. Armii WP z Niemcami na Żoliborzu.

              REKLAMA

              22 września

              Gen. Chruściel wysłał do marszałka ZSRR Konstantego Rokossowskiego pismo, w którym zaoferował pomoc wojskową w planowanym szturmie na Warszawę. Niemcy zdobyli przyczółek czerniakowski.

              26 września

              Komendant Obwodu Mokotów AK ppłk Józef Rokicki „Karol" przeprowadził ewakuację swych wojsk z Mokotowa do Śródmieścia.

              27 września

              Kapitulacja oddziałów powstańczych (ok. 2 tys. żołnierzy) na Mokotowie.

              28 września

              Pertraktacje polsko-niemieckie w sprawie zakończenia walk w Warszawie.

              29 września

              Na Żoliborzu powstańcy wycofali się z Twierdzy Zmartwychwstanek przy ul. Krasińskiego. W bitwie pod Jaktorowem Niemcy rozbili Grupę AK „Kampinos".

              30 września

              Prezydent na uchodźstwie Władysław Raczkiewicz zwolnił ze stanowiska naczelnego wodza PSZ gen. Sosnkowskiego i powołał na to stanowisko gen. Komorowskiego „Bora". Kapitulacja oddziałów na Żoliborzu.

              1 października

              Gen. Komorowski zapowiedział na 2 października wszczęcie rozmów kapitulacyjnych z Niemcami.

              2 października

              W kwaterze gen. Von dem Bacha w Ożarowie Mazowieckim przedstawiciele Komendy Głównej AK płk Kazimierz Iranek-Osmecki i ppłk Zygmunt Dobrowolski „Zyndram" podpisali „Układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie", przewidujący przerwanie walki o godz. 21.

              3 października

              Gen. Komorowski wydał pożegnalny rozkaz do żołnierzy AK. Gen. Leopold Okulicki „Kobra" został mianowany komendantem głównym AK.

              4 października

              Powstańcze Polskie Radio i radiostacja „Błyskawica" nadały ostatnie audycje.

              5 października

              Do niewoli niemieckiej trafiło 11 668 żołnierzy broniących Śródmieścia, a także członkowie naczelnego dowództwa powstania z gen. Komorowskim.

              informacje zaczerpnieto ze strony: https://www.rp.pl/Powstanie-Warszawskie/307259896-Kalendarium-powstania-warszawskiego.html

            • Pałac Marianny Orańskiej - V dzień półkolonii

            • W ostatnim dniu naszych półkolonii odwiedziliśmy Pałac Marianny Orańskiej w Kamienicu Ząbkowickim. Coś niesamowitego!! Zachęcamy do zwiedzania i do obejrzenia fotorelacji z naszej wycieczki:)

               

              Historia pałacu

              1838 – Marianna Orańska, królewna niderlandzka, córka króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego i jego pierwszej żony – Fryderyki Luizy Pruskiej, po raz pierwszy odwiedza Kamieniec Ząbkowicki, który dziedziczy w spadku po swej matce. Po podjęciu decyzji wybudowania na jego terenie letniej rezydencji, jeszcze tego samego roku architekt Karl Friedrich Schinkel przygotowuje dla królewny pierwszy projekt pałacu. Budowniczy angażuje także do pomocy młodego, zdolnego Ferdynanda Martiusa, którego praca przy budowie pałacu pochłania całkowicie. 1838 – Marianna Orańska, królewna niderlandzka, córka króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego i jego pierwszej żony – Fryderyki Luizy Pruskiej, po raz pierwszy odwiedza Kamieniec Ząbkowicki, który dziedziczy w spadku po swej matce. Po podjęciu decyzji wybudowania na jego terenie letniej rezydencji, jeszcze tego samego roku architekt Karl Friedrich Schinkel przygotowuje dla królewny pierwszy projekt pałacu. Budowniczy angażuje także do pomocy młodego, zdolnego Ferdynanda Martiusa, którego praca przy budowie pałacu pochłania całkowicie.
              1839 – Wiosną tego roku rozpoczyna się wznoszenie budowli. Pracami kierował Ferdynand Martius, Karl Schinkel nadzorował je z Berlina. Jesienią gotowe są mury parteru, wszystkie filary i kolumny w komnatach oraz kawałek muru otaczającego budowlę.
              1848 – Budowa pałacu zostaje wstrzymana wskutek rozwodu Marianny z Albrechtem. W związku z tym, że rozwód został przeprowadzony w atmosferze skandalu, jakim był romans Marianny z masztalerzem Johannem von Rossumem, zabroniono jej przebywać na terenie Prus przez czas dłuższy niż 24 godziny, z obowiązkowym meldunkiem na posterunku policji przy każdym wjeździe i wyjeździe. Nałożono na nią również karę infamii.
              1853 – Marianna odwiedza Kamieniec i zarządza wznowienie prac. Przekazuje pałac swojemu synowi Fryderykowi Wilhelmowi Albrechtowi. Sama zakupuje posiadłość w Bilej Vodzie, oddalonej od Kamieńca o 12 kilometrów, aby mogła jak najczęściej odwiedzać pałac i nadzorować prace.
              1857 – Budowa czwartego piętra zostaje ukończona i pierwsi mieszkańcy wprowadzają się do pałacu. Z tej okazji wydany zostaje wielki bal, a Ferdynand Martius zostaje specjalnie uhonorowany przez Mariannę.
              8 maja 1872 roku zostaje odsłonięta figura bogini zwycięstwa - Nike na wzgórzu za grotą. Fakt ten oznacza oficjalne zakończenie budowy pałacu po prawie 33 latach. Całkowity koszt budowy kompleksu pałacowo - parkowego wynosi 971 692 talary. Jest to równowartość trzech ton złota.
              1883 – Marianna Orańska umiera. Zostaje zapamiętana jako jedna z najbardziej niekonwencjonalnych dam XIX wieku, która przerosła swoją epokę.
              1945 – Potomkowie Marianny, którzy rezydują w pałacu ewakuują się z terenu Kamieńca z powodu nadciągającej Armii Czerwonej. Z pałacu zostają przez nią wywiezione liczne dobra, wyposażenie pomieszczeń oraz dzieła sztuki. Rok później obiekt trawi pożar i rezydencja staje się ruiną. Marmurowe podłogi oraz kolumny zostają wywiezione, aby wspomóc odbudowę stolicy po powstaniu. W latach pięćdziesiątych postępuje dewastacja pałacu.
              1986 – Obiekt zostaje wydzierżawiony na 40 lat.
              2012 – Po wygaśnięciu umowy dzierżawy pałac powraca pod bezpośredni zarząd właściciela, tj. Gminy Kamieniec Ząbkowicki. Ogólny stan kompleksu był katastrofalny.
              2013 – Po przeprowadzeniu intensywnych działań remontowo-odtworzeniowych i zabezpieczających przez właściciela obiektu, pałac został udostępniony do zwiedzania dla turystów.

              informacje zaczerpnięte ze strony:
              http://palacmarianny.com.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=10&Itemid=112

            • TWIERDZA SREBRNA GÓRA - IV dzień półkolonii

            • Twierdza Srebrna Góra, czyli zdobądź niezdobytą!

              Jest obiektem unikatowym w skali całej Europy. I to nie tylko dlatego, że jest największą górską fortyfikacją na Starym Kontynencie. Twierdza Srebrna Góra to ciekawa, wielowątkowa historia sięgająca XVIII wieku, ale i II wojny światowej, to niesamowite górskie widoki, to miejsce, w którym całe rodziny mogą spędzić wyjątkowo czas. Zapraszamy do tego odkrycia tego wyjątkowego miejsca, którego jeszcze nikt w historii nie zdobył…

              W chwili swojego powstawania (1765-1777) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w całej Europie.
              Dziś, odwiedzając Twierdzę wchodzimy do „żywego muzeum”, w którym nie ma mowy nawet o chwili nudy. Trasa zwiedzania bowiem wiedzie bomboopornymi wnętrzami budowli ostatniej obrony – DONJONU. W jego kolejnych salach poznajemy tajniki sposobu obrony fortecy, użycia artylerii i broni czarnoprochowej. W odtworzonej izbie żołnierskiej, kuchni i studni (60 m) z największym kunsztem wodnym w Europie przekonujemy się o trudach codziennego życia w Twierdzy. Po przejściu podziemnej trasy stajemy natomiast w najgłębszej suchej fosie – wysokiej na niemal 10 pięter (do dziś dziwimy się jak ponad 250 lat temu udało się coś takiego wybudować!). W lazarecie przekonamy się z kolei jak duża jest cała Twierdza i dlaczego tworzy samowystarczalne „podziemne miasto”…
              Całą tę historię poznawaliśmy z panią przewodnik przebraną w historyczny mundur żołnierza garnizonu Twierdzy. Zwieńczeniem zwiedzania był natomiast wystrzał z pistoletu skałkowego.
              informacje zaczerpnięto ze strony: https://dolnyslask.travel/twierdza-srebrna-gora/

              POLECAMY!!!!! :) zapraszamy wkrótce na naszym Facebooku pojawia się również filmiki z tej wycieczki :)

               

            • ZOO w OPOLU - III dzień półkolonii

            • W trzecim dniu naszych półkolonii zwiedziliśmy ogród zoologiczny w Opolu. Było SUPER :) Polecamy i zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tej wycieczki :)

              HISTORIA ZOO W OPOLU
               

              Ogród Zoologiczny Opole powstał w latach 30-tych XX wieku na terenie parku położonego na Wyspie Bolko, którego prywatny fragment zajmujący około 1 ha został przekształcony w zwierzyniec. W 1936 roku, ze względu na ogromną popularność tego miejsca, ówczesne władze miejskie udostępniły ZOO publiczności, jednocześnie opłacając jego utrzymanie. W czasie II Wojny Światowej zwierzęta zostały wywiezione do Niemiec, a zniszczenia spowodowały likwidację obiektu. Dopiero w 1952 roku powstał Komitet Odbudowy Zwierzyńca w Opolu, którego staraniem 22 lipca 1953 roku Ogród został ponownie otwarty zajmując powierzchnię 2,4 ha. Klatki i wybiegi budowano w czynie społecznym, a kolekcję krajowych zwierząt wzbogacano o rzadkie i egzotyczne gatunki. Ogromnym sukcesem okazał się pierwszy w Polsce przychówek niedźwiedzi himalajskich i walabii Benetta.

              W 1980 roku powiększono powierzchnię ZOO do 19 ha, co stało się impulsem do dalszej rozbudowy, prowadzonej jednak w sposób prosty i tani gdyż przypadła na okres kryzysu.

              W 1996 roku powstała nowa koncepcja modernizacji ZOO, w myśl której zwierzęta z danych kontynentów mają być eksponowane na jednym obszarze ogrodu, w tak zwanych krainach zoogeograficznych.

              W 1997 roku Ogrodowi grozi ponowna likwidacja, kiedy to powódź stulecia, która nawiedza Opole, całkowicie niszczy jego teren i obiekty.

              W 1998 roku ZOO odradza się po raz trzeci. Krok po kroku oddawane są kolejne obiekty, budowane wg nowej koncepcji. Przebudowywana jest również kolekcja zwierząt. Po raz pierwszy do Opola zostają sprowadzone, żyrafy, nosorożce, pandy rude, mrówkojady oraz różne gatunki małp i małpiatek. Specjalizacją ZOO staje się hodowla pazurkowców, lemurów i zwierząt kopytnych. W 2002 roku powstaje żyrafiarnia, w 2005 – wybieg goryli, a w 2007 – basen z jedynymi w Polsce uchatkami kalifornijskimi. W 2011 roku zostaje oddany pawilon płazów – najbardziej zagrożonej wyginięciem gromady kręgowców, oraz nowa żyrafiarnia, gdyż świetnie rozmnażającego się stada żyraf stary obiekt już nie jest w stanie pomieścić.


              informacje zaczerpnięto ze strony: https://zoo.opole.pl/historia-zoo-w-opolu/

    • Logowanie