Święta tuż tuż...:) prezentujemy Państwu choinki z szyszek wykonane na zajęciach świetlicy pod okiem Pani Marioli Figiel :) takie ARCYDZIEŁA :) stworzyły nasze dzieciaki
Piękne choinki z szyszek na zajęciach świetlicy
- 9
zDolny Ślązak Historia - kwalfikacja Martyny Bronowickiej do etapu wojewódzkiego
Brawo, Martyna !
Z wielką przyjemnością informujemy, że uczennica klasy VIII naszej szkoły, Martyna Bronowicka, zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego konkursu ,,zDolny Ślązak" z historii. Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów Dziękujemy również Oli Falkowskiej i Kamilowi Dawidowiczowi, którym zabrakło niewiele punktów, aby także uzyskać kwalifikacje. Dziękujęmy również opiekunowi p. Barbarze Sasak za zaangażowanie i przygotowanie uczniów do konkursu :)
"HO HO HO czy są tu jakieś grzeczne dzieci..." - MIKOŁAJKI 2021
- 6
Uczniów naszej szkoły odwiedził dziś Święty Mikołaj wraz ze swoją świtą:) przyniósł super prezenty:) a w ramach lekcji mnóstwo fajnej zabawy. Dziękujemy uczniom i opiekunowi Wolontariatu p. M. Maziarz oraz opiekunom SU oraz wszystkim nauczycielom za zorganizowanie dziejszej zabawy.
Andrzejki kl 2
Tak bawiła się klasa 2 w czasie klasowych Andrzejek :) Ciekawe co wywróżyli?
Dzień Życzliwości i Pozdrowień w Naszej Szkole
- 10
Powiedz czasem coś miłego :)
21 listopada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.
Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.
informacje zaczerpnieto ze strony:https://udsk.pl/21-listopada-swiatowy-dzien-zyczliwosci-i-pozdrowien/
My również się przyłaczamy :) efekty naszej wspólnej pracy można podziwiać na zdjęciach :) Dziękujemy Pani Paulinie Majkowskiej za objęcie opieki nad tą akcją i za super pomysł :)
20 listopada Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
- 5
Uczniowie kl.8 na zajęciach WOSu pod opieką Pani Marzeny Trzewiczek-Kalisz w bardzo interesujący sposób przypomnieli sobie PRAWA DZIECKA :) tworząc własne plakaty
Uczniowie kl.2 na zajęciach z edukacji wczesnoszkolnej wraz z Panią Agnieszką Zając również sworzyli plakat podsumowujący znane im Prawa Dziecka.
Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka.Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.
Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci - UNICEF. Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt.
O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
Dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Państwo powinno traktować dziecko podmiotowo i bezwzględnie przestrzegać przysługujących mu praw.
Upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka nie jest wymierzone przeciwko rodzicom. Zarówno rodzice, opiekunowie jak i nauczyciele powinni mieć świadomość, że prawa dziecka nie kolidują z prawami dorosłych, lecz się uzupełniają.
Zapisy zawarte w Konwencji o prawach dziecka są podstawą działalności UNICEF, który podejmuje starania, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.
informacje zaczerpnięto ze strony: https://unicef.pl/co-robimy/prawa-dziecka?gclid=Cj0KCQiAhf2MBhDNARIsAKXU5GT7nI2EGmxMU-OiBPB1P08xnTjO99heJdrsOVBTneUyCGLmFBbpHMoaAgjMEALw_wcB
Nasi "Mali" konstruktorzy :)
- 3
Mała rzecz a cieszy :) jak widać zabawa w konstuktorów rozwija kreatywność i wzajemną współpracę. Dziękujemy Pani Marioli Figiel za zorganizowane zajęcia i pomysł :)
Akcja: KARMNIK
S ZK O LNY WO L ONT A R I A T W WĘ G R A CH ogłasza AKCJĘ KARMINK :)
25-28 listopada szykujemy domki dla ptaków
30 listopada zawieszamy domki na drzewach
od grudnia do marca dokarmiamy ptaki
Szkolny konkurs na logo i hasło Wolontariatu :)
Opiekun naszego szkolnego Wontariatu Pani Monika Maziarz ogłasza konkurs na logo i hasło naszej działalności. Termin na wykonianie do 03.12.21r. Bądźcie kreatywni i twórzcie :) !!
III miejsce w konkursie "Prawomocni od namłodszych lat"
Nasza uczennica Martyna Bronowicka zajęła III miejsce w finale konkursu "Prawomocni od najmłodszych lat" organizowanym przez Fundację TOGATUS PRO BONO. Konkurs odbywał się w dwóch etapach- szkolnym 29.09.21r. oraz finałowym 23.10.21r. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy uczniów szkół podstawowych i średnich z zakresu konstytucjonalizmu, zasad funkcjonowania państwa i samorządu teryrorialnego; poszerzenie świadomości prawnej uczniów oraz kształcenie postaw obywatelskich i zasad funkcjonowania w społeczeństwie. Gratulujemy zdobytej wiedzy i nagród:)
BohaterON- Warto znać historię
- 34
,,BohaterON – włącz historię! To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku." Nasza szkoła została także zgłoszona do tego projektu. Uczniowie młodsi oglądali przedstawienie ,,Niebajka o powstaniu warszawskim", aby zrozumieć, czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny i co zrobić, by móc się nazwać patriotą. Uczniowie starsi, po obejrzeniu filmu na kanale ,,Co za historia" mieli okazję porozmawiać o jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski. Młodsi i starsi uczniowie na zakończenie zajęć wykonywali kartki dla powstańców. Spisali się pięknie, co można zobaczyć na zdjęciach! Zajęcia były realizowane przez nauczyciela historii - Panią Barbarę Sasak- w klasach: II, IV VII i VIII. #BohaterON
Obchody Święta Niepodległości w Żórawinie 11.11.21r.
- 2
W dniu dzisiejszym odbyły się Gminne Obchody Święta Niepodległości w Żórawinie, na które otrzymaliśmy zaproszenie. Naszą szkołę reprezentował "rodzicielski" poczet sztandarowy, w składzie: Państwo Monika i Robert Tybińscy oraz Pani Oliwia Włodyka i Pan Przemysław Sterczała. Serdecznie dziekujemy za zaangażowanie w sprawy szkoły! Drodzy Rodzice, w imieniu całej społeczności uczniowskiej pragnę wyrazić najszczersze wyrazy wdzięczności za to, że przyszliście z Waszą pomocą! Podziękowanie należy się także Pani Danucie Wróbel- opiekunce pocztu. :)
Świętujemy Odzyskanie Niepodległości na lekcji WOSu
Uczniowie klasy 8 na środowej lekcji świętowali Odzyskanie Niepodległości w bardzo ciekawy sposób. Pani Marzena Trzewiczek- Kalisz przygotowała na zajęcia wiele interesujących zadań związanych z tym tematem. Escape room na lekcji WOSu okazał się strzałem w dziesiątkę. :)
"Szkoła do hymnu" 10.11.21r.
Nasza szkoła wezięła udział w kolejnej edycji akcji „Szkoła do hymnu” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Podobnie jak w ubiegłych latach było to wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11. W tym roku nastąpiło to w środę, 10 listopada.
Twierdza Kłodzko zdobyta przez uczniów klas 4-8!!! 09.11.21r.
- 110
Dnia 09.11.21r. uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami najpierw "wydostali się z podziemnych labiryntów", aby później "zdobyć Twierdzę Kłodzko"!!!
Zwiedzając korytarze kontrminowe (labirynty kłodzkie) przeniośliśmy się do XVIII wieku, dowiedzieliśmy się od Pana przewodnika do czego służyły i w jaki sposób zostały zbudowane. Pokonując kilometr z kilkukilometrowej sieci podziemnych chodników kontrminowych rozciągających się pod stokiem bojowym Twierdzy, których wysokość wahała się od 180 do 90 cm. :) mieliśmy niezła frajdę.
Zwiedzając górną część Twierdzy Kłodzko zapoznaliśmy się z historią obiektu poczynając od wieku X kończąc na XX stuleciu. Przewodnik opowiadał m.in. jak wyglądało życia żołnierzy w armii pruskiej, zaprezentował jedną z armat, oprowadzał po kazamatach i bastionach.
Z górujących nad miastem bastionów zobaczyliśmy zarówno Kłodzko jak i najwyższe szczyty pasm górskich otaczających ziemię kłodzką - Turystyczne Hrabstwo Sudetów.
Wycieczka bardzo ciekawa, bawiliśmy się świetnie, co widać zresztą na zdjęciach :) Zachęcamy do obejrzenia galerii z naszej "wyprawy" :)
tekst zaczerpnieto cześciowo ze strony:https://www.twierdza.klodzko.pl/
11 listopada PAMIĘTAMY!!!
- 30
Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989. Jest dniem wolnym od pracy.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.tekst zaczerpniety ze strony: https://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowe_%C5%9Awi%C4%99to_Niepodleg%C5%82o%C5%9Bci
W dniu dzisiejszym odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca to ważne wydarzenie. Apel rozpoczęli uczniowie klasy II i III przygotowani pod kierunkiem pań: Danuty Wróbel oraz Agnieszki Zając. Następnie uczniowie klas IV- VIII pod kierunkiem pani Magdaleny Lisowskiej zaprezentowali nam montaż słowny, przypominający naszą długą drogę do odzyskania niepodległości. III część - muzyczną przygotowała wraz uczniami kl.IV - VIII pani Joanna Golińska. Oprócz wspólnego śpiewu mieliśmy okazję wysłuchać m.in fragmentu "Roty" na trąbce w wykonaniu ucznia kl. 4 Tomasza Sterczały. Niespodziankom było wręczenie Tomkowi upominku od Pana wójta Jana Żukowskiego. Poszczególne części rozdzielone były śpiewaniem hymnów: państwowego i szkoły oraz prezentacją.Gratulujemy wszytskim uczniom wspaniałego wystepu :)
Kwalfikowanie do etapów powiatowych zDolnego Ślązaka
Z wielką przyjemnością informujemy, że nasi uczniowie zakwalifikowali się do etapu powiatowego konkursów ,,zDolny Ślązak"
Troje uczniów weźmie udział w etapie powiatowym konkursu historycznego: Martyna Bronowicka z klasy VIII, Aleksandra Falkowska z klasy VIII oraz Kamil Dawidowicz z klasy VII.
Martyna Bronowicka zakwalifikowała się także do etapu powiatowego z języka polskiego.
Gratulujemy serdecznie!!
Będziemy wspierać i trzymać kciuki za powodzenie w dalszych eliminacjach!!
"Jego siła, charakter, postawa, patriotyzmu wzorem- jasna sprawa!" 76 rocznica śmierci Wincentego Witosa
- 27
31 października obchodzimy 76 rocznicę śmierci naszego patrona szkoły.
W dniu dzisiejszym Dyrekcje, uczniowie i nauczyciele szkół im. Wincentego Witosa (z Węgier i Borka Stzrelińskiego) oraz przedstawiciele naszej gminy na czele w wójtem Panem Janem Żukowskim złożyli kwiaty i znicze oraz odśpiewali hymn szkoły przed pomnikiem Wincentego Witosa w Węgrach. PAMIĘTAMY!!Pieśń o Wincentym Witosie
1. O Wincentym Witosie piosenka,
o przywódcy chłopskich mas,
który ukochał tak polską ziemię,
wsi poświęcał każdy czas!Ref. On szanował każdą grudę ziemi,
chciał by chłopi na własność ją mieli.
By dla Polski po długiej niewoli,
wyzwolenia nadszedł czas!
2. On powiedział: Niech Polska trwa wiecznie,
zawsze ją obroni wieś!
Pragnął dla niej: mądrych, dobrych rządów,
By już nikt Jej nie mógł zgnieść!Ref. On szanował każdą grudę ziemi,
chciał by chłopi na własność ją mieli.
By dla Polski po wojennych stratach,
odbudowy nadszedł czas!
3. To jest pieśń o Wincentym Witosie,
co rolników w pieczy ma!
Jego twarz zatroskaną o Polskę,
Każdy Polak dobrze zna!Ref. Jego siła, charakter, postawa,
Patriotyzmu wzorem- jasna sprawa.
Bagaż zasług miał wielki dla Polski,
poseł, premier, chłopski-wieszcz!
Ref. On szanował każdą grudę ziemi,chciał by chłopi na własność ją mieli.
By dla Polski po wojennych stratach,
odbudowy nadszedł czas!
mel. "Płonie ognisko i szumią knieje"
"Nie taki straszny DUCH jak go malują" - Halloween na lekcjach j.angielskiego
- 8
W tym roku lekcja kulturoznawcza z tematu Halooween była bardzo ciekawa. Dla uczniów kl. 7 i 8 pani Paulina Majkowska zorganizowała escaperoom o tematyce Halloween. Mieli za zadanie w ciągu 45 minut odczytać kilka kodów QR i rozszyfrować kilka zagadek, aby wypowiedzieć zaklęcie "wypuszczające" ich z klasy. Zabawa była przednia. :)
...piękna POLSKA złota jesień.....
- 10
Korzystając z uroków naszej pięknej, złotej, polskiej jesieni wybraliśmy się ostatnio z dziećmy w ramach świetlicy do pobliskiego parku, aby podziwiać piękno przyrody i przy okazji nazbierać kolorowych liści do naszych prac plastycznych. Dziękujemy za piękne zdjęcia :)
Archiwum Aktualności